Dzisiaj nasze przedszkole wzięło udział w Scenicznym Przeglądzie Twórczości Aleksandra Fredry, który odbył się podczas w XII JARMARKU BENEDYKTYŃSKIEGO w Jarosławskim Opactwie.
Blanka Mokrzyńska z grupy Zielonej oraz Kornel Zaborniak z grupy Czerwonej godnie reprezentowali nasze przedszkole. Przedszkolaki zaprezentowały się w wierszu „Małpa w kąpieli”. Stroje, rekwizyty oraz gra aktorska wywołały ogromne brawa wśród publiczności. Mali artyści oraz opiekunowie otrzymali słodkie wypiekane serce oraz słoiczek z konfiturami. Wyroby te powstały w Jarosławskim Opactwie.
Blaneczko i Kornelku jesteśmy z Was bardzo dumne 🙂
W piątek, 15 września, dzieci z naszego przedszkola wyposażone w rękawiczki oraz worki na smieci, włączyły się do tegorocznej, 30 edycji Akcji Sprzątania Świata – Polska. Wyjście na poszukiwanie śmieci w najbliższej okolicy przedszkola, poprzedzone było lekcją dotyczącą dbania o środowisko i segregacji odpadów. Bystre oczy naszych podopiecznych wytrwale wyszukiwały nawet najmniejsze kawałki odpadów, które trafiły do worków przekazanych przez Urząd Miasta Jarosławia. Sprzątanie Świata łączy ludzi! Brawo mali pomocnicy przyrody! 🏆 🌲 🌳 👍
Dziś w Grupie Zielonej i Czerwonej, świętowaliśmy MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI, który w fantastyczny i bardzo kreatywny sposób poprowadziły dla nas Panie pracujące w Miejskiej Bibliotece Pedagogicznej – Filia w Jarosławiu – Pani kierownik Dorota Grząba oraz Pani Katarzyna Czyż – nauczyciel bibliotekarz.
Dlaczego kropka? Ponieważ to od niej wszystko się zaczęło! Pani Dorotka przeczytała dzieciom historię małej Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości i nabrała odwagi by rozwijać swoją pasję.
Po wysłuchaniu tej historii i my zaczęliśmy odkrywać pokłady swojej kreatywności, odwagi i wiary w siebie. Dzieci, pod czujnym okiem naszych gości, realizowały różne aktywności z kropką w roli głównej, która, jak mogliśmy się przekonać, potrafiła odmienić sposób patrzenia na siebie. Pomogła uwierzyć!
To był iście kropkowy zawrót głowy. ⚫️ 🔴 🔵 A oto nasza krótka fotorelacja.
Jeszcze raz bardzo serdecznie DZIĘKUJEMY Paniom za odwiedziny, za tak twórczy i mile spędzony czas, dziękujemy za lata tak owocnej współpracy. Do zobaczenia ❤️
Działalność plastyczna, podobnie jak zabawa, stanowi w wieku przedszkolnym potrzebę rozwojową i jest jedną z form aktywności dziecka. Jej szczególne znaczenie polega na tym, że zespala ona ze sobą procesy motoryczne, poznawcze i emocjonalne, przyczyniając się do harmonijnego rozwoju osobowości dziecka.
Rola nauczyciela sprowadza się do stwarzania atmosfery, która sprzyja ekspresji, pobudza inwencję i twórczą pomysłowość. Dziecko powinno mieć dużo swobody, nauczyciel ma zachęcać, inspirować, podsuwać pomysły, pozwalać na samodzielne poszukiwania, pobudzać ciekawość. Techniki plastyczne stosowane podczas zajęć muszą być różnorodne, aby zachęcić dzieci do twórczego działania. Każda technika plastyczna posiada specyficzne właściwości i wymaga od dziecka odpowiednich umiejętności i sprawności.
W ubiegłym tygodniu podczas aktywności plastycznej dzieci poznały technikę stemplowania.
TECHNIKA STEMPLOWANIA polega na odbijaniu stempli o różnych wzorach na papierze lub innym materiale. Rolę stempla może przybrać dowolny przedmiot np. warzywo, liść czy korek. Bawiąc się w stemplowanie dziecko poznaje różne sposoby ozdabiania płaszczyzny poprzez rozmieszczanie śladów stempla w układzie dowolnym, w określonym rytmie lub przez nakładanie jednych śladów na drugie. Łatwość z jaką dziecko może operować stemplem, wpływa na tempo pracy. Drukowanie stemplem rozwija zmysł konstrukcyjny, pomysłowość i wyobraźnię, kształtuje umiejętności manualne oraz percepcję wzrokową dziecka.
Na zajęciach wykorzystaliśmy do stemplowania: korek, folię bąbelkową drobną i grubą, patyczki do uszu, szary papier oraz gąbkę. To były bardzo kreatywne zajęcia. Technikę stemplowania warto wykorzystać gdy mamy młodsze dzieci i ich umiejętności nie są na wysokim poziomie. Stemplowanie każdemu się uda, dlatego dziecko odczuwa satysfakcję z wykonanego zadania.
Jeżeli chcemy, aby dzieci podejmowały działania plastyczne, trzeba wyposażyć je w środki techniczne i materiały do tworzenia. Ciekawość, zainteresowanie i przyjemność wypływająca z faktu działania będą stwarzać motywację do coraz to nowych wysiłków.
W ubiegłym tygodniu rozmawialiśmy o niedawno zakończonych żniwach oraz o plonach, jakie zbieramy z pól uprawnych. Dzieci dowiedziały się o tym, jak to się stało, że człowiek zaczął uprawiać zboża w przeszłości i że pochodzą one od traw. Wspólnie oglądaliśmy kłosy różnych traw i zbóż, a także inne rośliny szukając podobieństw i różnic. Dzieci próbowały także rozgnieść ziarna przy pomocy kamieni tak, jak to niegdyś robiono. Wszyscy z zainteresowaniem oglądali i badali dotykiem ziarna (niektórzy nawet smakowali), poznaliśmy budowę kukurydzy. Starszaki skupiły się na odczytywaniu i dopasowywaniu nazw zbóż do kłosów i ziaren oraz układaniu wyrazów. Dzieci rozdzielały też ziarna na dwie grupy: te z których powstaje mąka oraz te, z których tłoczy się olej. Dzieci poznały drogę „Od ziarenka do bochenka”.
Był też czas na uważne wysłuchiwanie, które ziarna wydają najcichszy dźwięk podczas uderzania w kartkę – wszyscy orzekli jednoznacznie, że są to ziarenka maku. A była przy tym cisza jak makiem zasiał…Później zrobiło się już trochę głośniej, bo postanowiliśmy trochę pomuzykować: rytmizowaliśmy tekst „Siała baba mak”, dzieci wystukiwały rytm na instrumentach perkusyjnych, poznały znaczenie słów „forte” i „piano”. Zatańczyliśmy też do piosenki „Zasiali górale” i pobawiliśmy się w „Koło młyńskie”.
Wszelkie ziarna są doskonałym materiałem do doskonalenia czynności dnia praktycznego, które wspaniale rozwijają koordynację ruchową motoryki małej (która jest ściśle związana z przygotowaniem ręki do pisania), koncentrację uwagi, precyzję, a także pomagają osiągnąć samodzielność. Te ćwiczenia najbardziej wciągnęły najmłodszych członków naszej grupy.