WIZYTA NA POCZCIE

Komunikacja to ważna umiejętność, której można się nauczyć. Funkcjonując w społeczeństwie, nie da się wyeliminować porozumiewania z innymi osobami. Już u dzieci w wieku przedszkolnym łatwość komunikowania się ma znaczenie i wpływa na ich adaptację w społecznej przestrzeni. Bardzo ważne jest zatem wspomaganie rozwoju mowy oraz kształtowanie umiejętności społecznych i komunikacyjnych. Kompetencje językowe dzieci w wieku przedszkolnym rozwijane są na wiele sposobów. Jednym z nich są zabawy tematyczne, w których dzieci odzwierciedlają sytuacje życia codziennego, gdzie wcielają się w role dorosłych np. zabawa w sklep, dom, fryzjera, itp.

Biorąc pod uwagę możliwości dzieci, ich oczekiwania poznawcze organizujemy różne sytuacje zadaniowe. Wykorzystujemy do tego każdą naturalnie pojawiającą się okoliczność.

Podczas naszego wiosennego spaceru wstąpiliśmy na pocztę, aby wysłać prace plastyczne na konkurs – zadanie miały wykonać dzieci. Gdy weszliśmy do środka, przedszkolaki przywitały się z pracownikami poczty, powiedziały w jakim celu przyszły, zapłaciły za nadanie listu, po czym pożegnały się z sympatycznymi paniami, które tam pracują. Dzieci były dumne z siebie, że same wykonały zadanie.

Dziękujemy pracownikom poczty, którzy mimo „małego zamieszania” przywitali nas z serdecznym uśmiechem.

„Kto czyta książki, ten żyje podwójnie” – wizyta przedszkolaków w bibliotece.

19 kwietnia odbyliśmy wycieczkę do Miejskiej Biblioteki, filii nr4, znajdującej się  nieopodal naszego  przedszkola, aby tam, trochę inaczej niż zwykle, zasłuchać się w utwory literackie, których czytanie jest naszym codziennym, poobiednim rytuałem. Przedszkolaki z wielką ciekawością odkrywały                            i zapoznawały się z, jak się okazało, całkiem nowym i nieznanym dla niektórych miejscem, gdyż tylko kilkoro z nich było wcześniej w prawdziwej bibliotece ze swoimi rodzicami, ale dla zdecydowanej większości dzieci była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Tematem spotkania było zapoznanie naszych małych czytelników z biblioteką. Przedszkolaki zwiedziły placówkę, z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, uważnie przypatrywały się czytelni i zachwycały się kącikiem zabaw zaprojektowanym dla najmłodszych. Dzieci słuchały Pani bibliotekarki, która mówiła jak dbać o książki, co trzeba zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. W trakcie pobytu dzieci chętnie opowiadały o swoich ulubionych bajkach, o tym, kto im czyta na dobranoc i jakie książki podobają im się najbardziej. Spotkanie w bibliotece nie mogło się oczywiście odbyć bez głośnego czytania. Usłyszeliśmy treść historii o Franklinie w bibliotece i O kotku czyścioszku.

Głośnym Dziękujemy pożegnaliśmy bibliotekę. Z uśmiechem na twarzy i obietnicą powrotu tutaj                  z rodzicami w celu założenia karty i wypożyczania książek, wróciliśmy do przedszkola.