Sadzimy i siejemy – realizacja projektu „Działam – doświadczam – odkrywam”.

Ekologia to słowo, które na przestrzeni ostatnich lat jest używane i odmieniane niemal w każdej formie i we wszystkich przypadkach. I bardzo dobrze, bo potrzeba zmian dotycząca ochrony i dbania o środowisko jest bardzo duża!

Nasze przedszkole, poprzez przekazywanie treści proekologicznych, szerszenie wiedzy na temat szeroko pojętej ochrony przyrody  i włączanie się w różnorodne imprezy i wydarzenia związane z ekologią przyczynia się do podnoszenia świadomości społecznej odnoszącej się do działań na rzecz środowiska i przyrody. Im wcześniej zaczniemy uświadamiać i pokazywać naszym dzieciom skalę problemu i działania naprawcze, które i one same mogą stosować w swoim codziennym życiu, tym lepszy będzie efekt w późniejszym czasie.

Takim kolejnym krokiem w stronę szerzenia treści ekologicznych był udział naszego przedszkola w IX edycji konkursu grantowego Funduszu Naturalnej Energii ogłoszonego przez GAZ-SYSTEM na najlepszy projekt ekologiczny. Już sam udział był dla nas znaczącym wydarzeniem, ale fakt, że wygraliśmy przerósł nasze oczekiwania!

Każdy projekt ma to do siebie, że musi zrealizować cele i zadania, które zostały w nim zawarte. Tak też jest i w naszym przypadku. Sukcesywnie będziemy podejmować się wykonywania założeń i zadań  ujętych w tymże  projekcie – projekcie nastawionym na działanie, doświadczanie i odkrywanie. 

Zimne, ponure a ostatnio też bardzo wietrzne dni dały nieźle w kość wszystkim. Zatęskniliśmy za wiosną tak bardzo, że postanowiliśmy założyć w naszej sali ogródek warzywno – ziołowy będący namiastką tej uroczej pory roku, na którą tak wszyscy czekamy! Wspólnie ustalaliśmy kolejność działań i zabraliśmy się do pracy. Wcześniej dzieci wzięły udział w lekcji dotyczącej budowy oraz wzrostu roślin, gdzie na przykładzie tulipana zapoznały się ze wszystkimi etapami powstawania rośliny – od cebulki, aż po jej dojrzałą formę. Następnie przypomnieliśmy sobie od czego zależy dobry rozwój roślin i jak należy dbać o nasiona, aby pięknie schodziły. Podczas „wiosennych zajęć” sadziliśmy zioła, warzywa i cebulki kwiatowe, które, gdy wyrosną, nadadzą kolorów naszemu kącikowi wiosennemu. Teraz będziemy starannie zajmować się naszym ogródkiem i obserwować wzrost roślinek. Może niektóre z nich uda się w niedługim czasie przesadzić do rabatek na naszej Przyrodniczej Ścieżce Edukacyjnej.

Niebawem umieścimy kolejne relacje związane z realizacją powyższego projektu.