Uroczysta lekcja historii w przedszkolu, czyli świętujemy niepodległość

 

Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość. W przedszkolu od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, wpajamy szacunek dla polskich symboli. Dlatego ósmego  listopada odbyła się uroczysta lekcja historii z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Naszymi gośćmi specjalnymi byli:  Zespół Tańca Ludowego Jarosławiaki, oraz tradycyjnie już podporucznik Mateusz Iwański.

Polonez zatańczony przez Jarosławiaków zachwycił nie tylko dzieci, ale i licznie zgromadzonych rodziców. Ppor. Mateusz Iwański wydał komendę do wspólnego zaśpiewania hymnu. O godzinie 11.11 Mazurka  Dąbrowskiego śpiewali rodzice, nauczyciele, oraz oczywiście dzieci.

W imieniu  Dowódcy 14 das Pan Mateusz podziękował Pani dyrektor, dzieciom i nauczycielom, za cykliczne włączanie się w kultywowanie tradycji narodowościowych.

Dzieci z grupy Zielonej i Czerwonej przedstawiły legendę o powstaniu państwa polskiego, oraz najważniejsze fakty historyczne związane z walką o niepodległość.

Nasz przedszkolny zespół taneczny złożony z przedstawicieli wszystkich grup, zaprezentował Krakowiaka. Za wdzięk i zaangażowanie mali  tancerze otrzymali wielkie brawa.

Antoś z grupy Czerwonej pięknie zaśpiewał piosenkę Co to jest niepodległość?, a chłopcy z grupy Zielonej Jesteśmy Polką i Polakiem. Na koniec tej radosnej uroczystości wszystkie przedszkolaki zaśpiewały piosenkę Kocham cię Polsko!

Lekcja historii doskonale wpisała się w założenia ogólnopolskiej akcji edukacyjnej Dzieci uczą rodziców, w której nasze przedszkole bierze udział.

Lekcja prowadzona w formie warsztatów zintegrowała wszystkie grupy przedszkolne, dała dzieciom możliwość wykazania się swoimi umiejętnościami i wiedzą. Nauczyła odpowiedzialności i pozwoliła wziąć aktywny udział w budowaniu pozytywnych zachowań i postaw dzieci.