Zabawy matematyczne dla najmłodszych na Dzień Mamy i Taty.

”Kolorowe serduszka”- przygotujcie do zabawy po 4 serduszka w różnych kolorach dla każdego uczestnika zabawy. Włączcie wesołą muzyczkę lub zagrajcie na instrumencie. Na przerwę w muzyce mama/ tata wypowiada hasło: ”Kolor do koloru”. Wtedy domownicy, którzy trzymają w ręku te same kolory serc tworzą kółka. Postarajcie się samodzielnie wymyślić hasło. 

 ”Serduszkowe szlaczki”- wykorzystajcie serduszka z poprzedniego zadania do ułożenia rytmu np. czerwone, różowe, czerwone, różowe itd. Wymyślcie także swój  autorski rytm.  Ułożone przez was rytmy naklejcie na pasek brystolu. Potem podsumujcie, ile serduszek jest z każdego koloru, może uda się to zapisać dziecku, napisz najpierw na kartce, a dziecko niech napisze po śladzie.

 „Rysowanie  kwiatów dla mamy i taty”  -nauka  i utrwalenie pojęć i cech wielkościowych przedmiotów – zachęćcie dziecko do narysowania np. trzech kwiatów różnej wysokości, wskażcie ,który jest najniższy, który wyższy, a który najwyższy, następnie zachęćcie dziecko do ułożenia kwiatów dla mamy od najniższego do najwyższego, a potem odwrotnie. Teraz niech dziecko wskaże, który kwiat jest najniższy, który najwyższy, który wyższy od …, który niższy  od…

Wychwytywanie powtarzających się układów rytmicznych i kontynuowanie rytmów w sytuacjach zadaniowych. Mama lub tata razem z dzieckiem wycinają kwiaty i serduszka w różnych kolorach. Rodzic układa przed dzieckiem wzór  np.: kwiatek  -kwiatek -serce lub kwiatek , serce, kwiatek- serce , następnie dziecko układa w takiej samej kolejności, czyli kontynuuje rytm głośno określając kolor lub kształt np. czerwone serce , zielone serce, żółty kwiat itp

Zrozumienie, że  po przestawieniu liczmanów nie zmienia się ich liczba.Dziecko układa w rzędzie (lub szeregu) np. klocki, liczy je głośno i mówi, ile ich  jest. Dorosły przekłada kilka i pyta: Czy teraz jest tyle samo klocków? Dziecko ponownie przelicza. W następnym ćwiczeniu to dorosły układa klocki, liczy je i oświadcza, ile ich jest. Dziecko przekłada liczmany i pyta –  Czy teraz jest tyle samo klocków? Dorosły stwierdza: Tak nadal jest …….klocków. Jeśli chcesz możesz sprawdzić.