Miś Bajkuś w Krainie Bajkoterapii – ogólnopolski projekt edukacyjny.

Od października nasza grupa realizuje ogólnopolski projekt edukacyjny „Miś Bajkuś w Krainie Bajkoterapii”, który ma na celu stymulowanie procesów emocjonalnych oraz poznawczych dziecka w wieku przedszkolnym poprzez wykorzystanie w codziennej pracy bajek terapeutycznych.

Bajki terapeutyczne są gatunkiem literackim najbardziej przemawiającym do dzieci, ponieważ są pomieszaniem świata realnego, który widzą na co dzień ze światem fantastyki. To połączenie mocno oddziałuje na wyobraźnię dziecka oraz jego sferę psychiczną. Bajki pomagają zrozumieć, iż to, że ktoś się boi, wstydzi czy smuci jest rzeczą całkowicie normalną. Dzieci w wieku przedszkolnym z łatwością utożsamiają się z bohaterami opowiadań których słuchają. Bajki są często świetnym punktem wyjścia do poważnej rozmowy, a także bliższego poznania trudnej sytuacji dziecka. Jeśli problem dziecka zostanie niezauważony i nierozwiązany, to z pewnością będzie to rzutowało na jego psychikę i dalsze życie. Bajka kształtuje i rozwija osobowość dziecka, dzięki niej dziecko poznaje świat i sens życia. Mały odbiorca uczy się jak postępować w życiu i jak radzić sobie z problemami.

Pierwsze nasze spotkanie, to spotkanie z małym pajączkiem, który został odrzucony przez swoją grupę rówieśników w przedszkolu. Dzięki bajce „Mały pajączek” mogliśmy wspólnie zmierzyć się z tematem braku akceptacji, obrażania i wyśmiewania przez innych. Rozmawialiśmy o treści odwołując się do własnych doświadczeń i wyciągaliśmy wnioski. Poszukiwaliśmy wspólnie swoich mocnych stron i zdolności, które mamy (co niektórzy nawet pięknie potrafili je pokazać – świetnie wygimnastykowane ciało, taniec, czy śpiew). Bajka ta uzmysłowiła wszystkim, że nikt nie ma prawa nazywać się lepszym od innych, każdy ma jakieś swoje mocne strony i nie należy się z nikogo wyśmiewać. Po części teoretycznej nastąpiły działania praktyczne. Przez moment nasza grupa zamieniła się w jedną wielką pracownię artystyczną – powstawały różnorodne pająki – malowane, wydzierane, z plasteliny i drucików oraz jeden wielki pająk z bibuły. Aby pająki nie czuły się nieswojo w naszej grupie, dzieci stworzyły dla nich fantastyczną, ogromną pajęczynę…Radości i zabaw tematycznych z udziałem pajączków nie było końca….Mamy nadzieję, że kolejny blok tematyczny będzie równie ciekawy i zainspiruje nas do różnorodnych aktywności.