Troska o środowisko naturalne jest bardzo ważna. Dobre nawyki ekologiczne warto wpajać już od najmłodszych lat, dlatego przedszkolaki z grupy Czerwonej realizują program edukacyjny „Szkolne przygody Gangu Fajniaków” skierowany do klas I-III oraz do przedszkolnych oddziałów zerówkowych. Razem z Fajniakami dzieci będą uczyć się wrażliwości ekologicznej i troski o środowisko każdego dnia.
W ramach programu wyodrębnione są cztery filary tematyczne odpowiadające żywiołom natury, a każdemu patronują odpowiedni bohaterowie Gangu Fajniaków:
- Ogień – Słońce Sonia
- Woda – kropelka Ksenia
- Ziemia – drzewo Dobromir
- Powietrze – chmurka Celinka
LEKCJA 1:
Temat: Moje miejsce na Ziemi – Ekozakątek eksperymenty z powietrzem.
Na początku lekcji rozmawialiśmy o tym jak dbać o środowisko, co to jest segregacja śmieci i recykling. Dzieci po części teoretycznej przystąpiły do zadania praktycznego musiały posegregować śmieci do odpowiednich pojemników. Poradziły sobie z tym zadaniem bardzo dobrze.
Następnie odczytywaliśmy czas rozkładu niektórych odpadów. Rozbieżność czasowa jest ogromna np. ręcznik papierowy – 2 tygodnie, skorupki z jajek 12 miesięcy, a szklana butelka – 4000 lat.
Dla utrwalenia zdobytych wiadomości dzieci wykonały karty pracy o segregowaniu śmieci.
Następnie przenieśliśmy się do wspaniałego miejsca, gdzie nie ma śmieci, jest czyste powietrze i wszyscy są szczęśliwi. Takie miejsce opisane jest w książce pt. „Gang Fajniaków i miasto marzeń” M. Przewoźniaka w rozdziale pt. „Ekozakątek”.
W ramach lekcji wykonaliśmy kilka eksperymentów i zabaw, dzięki którym dzieci mogły poznać właściwości powietrza.
Powietrze jest gazem:
- bezwonnym,
- bezbarwnym,
- bez smaku,
- ulega sprężaniu bądź rozprężaniu,
- można je skroplić,
- jest niezbędne do życia,
- otacza nas wszędzie.
Przeprowadziliśmy następujące zabawy i eksperymenty z powietrzem:
- Zabawa z foliowymi woreczkami,
- Zabawa z dmuchajkami,
Eksperymenty te pokazują, że chociaż powietrza nie widać, to można je wprawić w ruch, który oddziałuje na otoczenie. W przyrodzie odpowiada to działaniu wiatru.
- Eksperyment z balonami,
Balon na butelce, która włożona jest do gorącej wody pęcznieje ponieważ powietrze rozszerza się pod wpływem ciepła.
Balon na butelce, która włożona jest do wody z kostkami lodu zmniejsza się ponieważ powietrze kurczy się od zimna.
- Zanurzanie szklanki w wodzie,
- Czy można usiąść na powietrzu? – eksperyment z dmuchaną piłką.
Powszechnie wiadomo, iż dzieci charakteryzuje naturalna ciekawość tego, co je otacza. Każdy rodzic i nauczyciel zna z autopsji dziecięce serie pytań „dlaczego?”. Najlepszym sposobem zaspokojenia tej ciekawości są zabawy badawcze i eksperymenty, które stanowią podstawę wielokierunkowego rozwoju dziecka. Rozwijając umiejętność krytycznego myślenia, myślenia przyczynowo – skutkowego, porównywania i uogólniania przyczyniają się do rozszerzenia horyzontów myślowych dziecka.
Kontynuując nasze działania następnego dnia dzieci wykonały prace plastyczne inspirowane żywiołem powietrza.