Mały człowiek, duża sprawa…

Mały człowiek, duża sprawa – mały człowiek ma swe prawa…

         Dzień 20 listopada to Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, który upamiętnia uchwalenie Deklaracji Praw Dziecka w 1959 oraz Konwekcji o Prawach Dziecka w 1989 roku. Przypomina o tym, że dziecko ma swoje prawa i potrzeby, powinno być otoczone troskliwą opieką i szczególną ochroną prawną. Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka przypomina Nam o konieczności respektowania ich praw do życia i rozwoju, swojej tożsamości, wolności, godności i nietykalności osobistej.

Dzień Praw Dziecka był okazją, aby w naszej grupie w tym czasie   porozmawiać o prawach dzieci i ich potrzebach.

     Dzieci obejrzały prezentację multimedialną, która w przystępny i zrozumiały dla nich sposób zapoznała ich z Konwencją Praw Dziecka, poznały swoje prawa i w oparciu o ilustracje próbowały wyrazić swoją interpretację poszczególnych praw.  Nauczyciel uświadomił dzieciom, że  mają swoje prawa i, że zawsze mogą liczyć na pomoc ze strony dorosłych oraz to, że nie są sami ze swoimi problemami.

Dzieci wysłuchały piosenki o prawach dziecka i chętnie z wielką radością śpiewały jej refren.

Na zakończenie obejrzały wypowiedzi innych dzieci na temat swoich praw i jako podsumowanie lekcji  w doskonały sposób wypowiadały się na temat swoich praw, udzielały odpowiedzi czy są one potrzebne i jakie według ich indywidualnej opinii prawo jest dla nich najważniejsze.

Uwieńczenie tego jakże ważnego tematu było wspólne wykonanie plakatu.

Witamy nowych przedszkolaków

Dzień 3 grudnia pozostanie na długo w pamięci dzieci, które po raz pierwszy tego roku szkolnego przekroczyły  progi naszego przedszkola. W tym dniu odbyła się pierwsza  ważna przedszkolna uroczystość – pasowanie na przedszkolaka – Aniela, Laura, Milenka, Antek i Kubuś zostali oficjalnie włączenie do grona naszej grupy i zostali prawdziwymi przedszkolakami.          

               Były wiersze, piosenki, dzieci grały na instrumentach perkusyjnych utwór według aktywnego słuchania muzyki Batii Straus oraz wspaniale pokazały jak potrafią słuchać i wyrażać muzykę grając na pałeczkach. Wszystko było cudownie, dzieci wszystkie bez wyjątku wspaniale zaprezentowały swoje talenty aktorskie.

      Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie Pani Dyrektor dokonała uroczystego pasowanie każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom pasowania oraz upominek w postaci książeczki.

         Wszystkim nowym przedszkolakom życzymy wielu wspaniałych i pogodnych chwil spędzonych na wspólnej zabawie i nauce !

Kolejny sukces w naszej grupie!

Znowu sukces! Kilka dni temu otrzymaliśmy kolejną, wspaniałą wiadomość. Nasz Filip, który niedawno wziął udział w konkursie recytatorskim organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 6 im. Ks. Piotra Skargi w Jarosławiu został przez jury doceniony i zdobył zaszczytne II miejsce. Konkurs dedykowany był tematyce jesiennej, a wiersz, który zaprowadził naszego Filipka na podium nosił tytuł „Wietrzyk – Psotnik”. Bardzo, ale to bardzo ucieszyła nas ta wiadomość, gdyż konkurencja była duża. Ogromnie się cieszymy, że jury zauważyło pracę, zaangażowanie i ogromny ładunek emocjonalny, jaki Filip włożył w recytację wiersza.

Filipku jeszcze raz serdecznie GRATULUJEMY tak wspaniałego występu! Dziękujemy za tak fantastyczne reprezentowanie naszej grupy. Mamy nadzieję, że ten występ będzie początkiem Twojej aktorskiej drogi i jeszcze nie raz będziemy Cię podziwiać na scenie, bo fantastycznie się tam odnajdujesz!

Osobne podziękowania i słowa uznania kierujemy w stronę Pani Madzi – mamusi Filipka, która włożyła ogrom pracy, serca i zaangażowania w występ syna. Bardzo serdecznie DZIĘKUJEMY za pomoc i GRATULUJEMY osiągnięć, bo to tak naprawdę Wasz wspólny sukces!

Poznajemy Genibota.

W ostatnim czasie, zaplecze edukacyjne Grupy Zielonej zostało wzbogacone o nową, bardzo atrakcyjną pomoc dydaktyczną – interaktywnego robota edukacyjnego Genibota.

Genibot to niezwykle uniwersalny, wyposażony w wiele funkcji robot edukacyjny do nauki programowania. Otwiera dzieciom drzwi do świata nowoczesnych technologii i edukacji, zachęca do eksperymentowania i poszukiwania kreatywnych rozwiązań. Można go programować za pomocą kart, oraz gestów. Potrafi się przedstawić, pożegnać a nawet odtworzyć zaprogramowaną linię melodyczną. Można z nim pracować grupowo lub indywidualnie, wykorzystując matę do kodowania, stół czy podłogę – Genibot to bardzo uniwersalny twór.  

Podstawowy zestaw kart dołączonych do robota pozwala wprowadzić go w ruch, zaprogramować barwę diod, wydawanie dźwięków, poruszanie się po narysowanej linii a nawet przemieszczanie się na podstawie wykonanych działań matematycznych i poruszanie się po obwodach figur geometrycznych. Umieszczone na kartach piktogramy pozwalają na korzystanie z robota również dzieciom, które nie potrafią czytać.

Pierwsze spotkanie z Genibotem przebiegło nam na poznawaniu jego możliwości. Dzieci oglądały, włączały, eksperymentowały z wydawaniem poleceń i odczytywaniem kodów z kart. W przyszłości Genibot z pewnością posłuży nam jako pomoc w lekcjach matematyki, języka czy wszechświata utrwalając chociażby dni tygodnia czy miesięcy.

Genibot to kolejne narzędzie w rękach dzieci pomagające rozwijać różnorodne kompetencje, w tym także cyfrowe. Do tej pory, w przygodzie z kodowaniem, pomagały nam Ozoboty i mata do kodowania wraz z kolorowymi kubeczkami, które w umiejętny sposób przygotowywały dzieci do stawiania pierwszych kroków w programowaniu. Teraz, gdy dołączył do nas Genibot, nasz wachlarz możliwości z pewnością się powiększy i nie raz będziemy korzystać z możliwości naszego inteligentnego robota, gdyż oprócz świetnej zabawy, praca z tego typu urządzeniami bardzo dobrze wpływa na rozwój logicznego myślenia, wyobraźni czy zadaniowego podejścia do stawianych problemów. Ponadto kształtuje kreatywność i uczy analitycznego myślenia.

Kim zostanę gdy dorosnę?

W zeszły tygodniu jednym z tematów zajęć w grupie było przybliżenie  dzieciom różnych zawodów wykonywanych przez osoby dorosłe. Często jest tak , ze dzieci zastanawiają się  kim chciałyby zostać kiedy dorosną?, Dzieci z dużym zainteresowaniem obserwują pracę ludzi dorosłych, rozwijają swoje zainteresowania,  co często znajdują odzwierciedlenie w zabawach tematycznych. Ważne zatem wydaje się być stwarzanie możliwości do gromadzenia i porządkowania przez dziecko informacji na temat specyfiki wykonywania różnych zawodów. Głównym celem zajęć było rozwijanie zainteresowania otaczającym środowiskiem, zapoznanie się z pracą ludzi w różnych zawodach oraz wyrabianie u dzieci szacunku dla pracy ludzkiej. W związku z obchodzonym tradycyjnie 4 grudnia  świętem górników dzieci dowiedziały się między innymi jak ciężka i odpowiedzialna jest praca pod ziemią. 

 

Wyróżnienie w konkursie ,,Malowała Jesień”

W organizowanym w ostatnim czasie konkursie recytatorskim wierszy o jesieni pt.,, Malowała Jesień 2020” organizowanym przez Szkołę Podstawowa nr 6 im. Ks. Piotra Skargi w Jarosławiu. Wiktorek z naszej grupy zdobył wyróżnienie oraz nagrody rzeczowe za recytację wiersza  Marka Głogowskiego pt,, Pora Wesoła”. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.