#Szkoła pamięta.

Już po raz kolejny nasze przedszkole włączyło się w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Celem akcji jest uwrażliwienie młodego pokolenia na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności; upamiętnianie ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych.  

Wspomniana akcja odbywa się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

W tym roku dzieci z grupy Zielonej i Czerwonej wybrały się pod Pomnik Pamięci Narodowej, znajdujący się przy parafii Chrystusa Króla, który jest unikalny zarówno w formie jak i treści. Jest to jedyny tego typu pomnik w Polsce, zatem akcja „Szkoła pamięta” stała się dla nas doskonałą okazją do przybliżenia sobie najważniejszych treści zawartych na umieszczonych tam tablicach. Ten niezwykły monument jest wizytówką naszego miasta. Na granitowych blokach o długości 32 m. została  umieszczona cała historia Polski – od Mieszka I do Jana Pawła II – w najważniejszych datach, wydarzeniach i postaciach odlanych z brązu.

Dzieci z dużym zaciekawieniem przyglądały się pomnikowi, postaciom żołnierzy, słuchały o ich męstwie i odwadze, o ich walce za naszą ojczyznę, zadawały pytania i żywo reagowały na poszczególne wydarzenia.

Na sam koniec, w ramach pamięci i oddania hołdu wszystkim bohaterom naszej Ojczyzny, zapaliliśmy znicze i z nowymi doświadczeniami wróciliśmy do przedszkola.