W świecie pszczół

W ubiegłym tygodniu Zosia przyniosła do przedszkola dwie ramki pszczele, które dostała od swojego wujka. Ramki znalazły swoje miejsce w kąciku przyrodniczym. Stały się one źródłem zainteresowania przedszkolaków, które zadawały mnóstwo pytań. Dlatego postanowiłam, że zrobię lekcje na ten temat. Zgromadziłam wiele innych rzeczy związanych z pszczołami i pasieką. Ponieważ mój tato jest pszczelarzem to nie miałam z tym problemu.

Na początku lekcji dzieci obejrzały film edukacyjny „Z kamerą wśród pszczół”. Następnie układały historyjkę obrazkową: jak powstaje miód. Poznały budowę pszczoły, dobierały podpisy do obrazków.  Potem opowiedziałam dzieciom o pracy pszczelarza w sezonie oraz jak przygotowują ule i pszczoły do zimy. Dzieci mogły zobaczyć jak wygląda węza, pusta ramka, ramka z wtopioną węzą oraz ramki nadbudowane przez pszczoły. Zobaczyły również niektóre przedmioty używane przez pszczelarza m.in. dymarkę, pióro, widelec. Miały możliwość przymierzyć kapelusz pszczelarski. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć produkty wyprodukowane przez pszczoły: miód, wosk, kit oraz pyłek pszczeli. Dowiedziały się jakie są rodzaje miodów. Następnie degustowały miód i jednogłośnie stwierdziły, że jest bardzo smaczny. Przedszkolaki doskonale wiedzą, że jest on bardzo zdrowy i warto go jeść zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

W celu pokazania dzieciom do czego wykorzystywane są produkty pszczele pokazałam świeczki wykonane z wosku pszczelego oraz wykonaliśmy samodzielnie świeczki z węzy. Dzieci były bardzo zainteresowane tym procesem. Dzień wcześniej podczas zajęć technicznych z tekturowego pudełka wykonaliśmy ul. Przedszkolaki ochoczo zabrały się do malowania. Gdy farba wyschła skleiłam poszczególne elementy klejem na gorąco. I ul był gotowy 🙂 zajął miejsce w przygotowanym pszczelim kąciku 🙂