Kartki świąteczne dla służb mundurowych.

 „Murem za polskim mundurem” to akcja społecznościowa wspierająca żołnierzy oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej i policji pełniących w ostatnich miesiącach służbę na granicy polsko-białoruskiej.

Przedszkolaki z MP 8 Montessori również włączyły się w inicjatywę #Murem Za Polskim Mundurem, wspierającą służby mundurowe broniące granic naszego kraju. Powstały piękne i  kolorowe kartki dla służb mundurowych z życzeniami świątecznymi od Dyrekcji, Pracowników Przedszkola oraz dzieci, które trafiły do Jednostki Wojskowej w Jarosławiu.

 

 

Spotkanie Wigilijne.

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas. Dla wielu z nas jest to dzień niezwykle radosny , spędzony w gronie najbliższych. Czekamy na pierwszą gwiazdkę, dzielimy się opłatkiem, składamy sobie życzenia, śpiewamy kolędy, jemy świąteczne potrawy. Także w naszym przedszkolu nastał wspaniały moment- Wigilia, która odbyła się w poniedziałek 20 grudnia. Na początku wysłuchaliśmy fragmentu z Pisma Świętego o narodzeniu Jezusa, później dzieci wspólnie z Paniami kolędowały, składały sobie życzenia i jadły wspólny świąteczny obiad przy pięknie udekorowanym stole. Po uroczystym obiedzie nie zabrakło świątecznych ciasteczek i owoców. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie serdeczne relacje.

 

Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia w grupie Niebieskiej.

Święta Bożego Narodzenia to najbardziej rodzinne i radosne święta w naszej tradycji, dlatego same przygotowywania do nich wprowadzają wszystkich w miłą i magiczną atmosferę.

Tak samo było i w tym roku w grupie Niebieskiej. Dzieci z wielkim zaangażowaniem przygotowywały się do tych wyjątkowych świąt poprzez różne działania. Z pewnością ten szczególny okres przedświąteczny rozpoczął się wizytą Świętego Mikołaja w naszej grupie.

W kolejnych dniach przedszkolaki wykonywały wiele prac plastycznych związanych z tradycją bożonarodzeniową np. bombki na kartkach ozdabiały cekinami, które można podziwiać już w domu.

Nieodłącznym elementem świąt jest ozdabianie ciastek korzennych i ubieranie choinki.

Ostatnim ważnym wydarzeniem w przedszkolu, poprzedzającym święta, była  grupowa wigilia, podczas której dzieci mogły podzielić się opłatkiem i zaśpiewać wspólnie kolędy.
Mamy nadzieję, że dzieci dobrze przygotowały się do Świąt Bożego Narodzenia i zostały wprowadzone w klimat tego szczególnego okresu, aby teraz z większą świadomością i radością spędzić je w gronie rodziny i bliskich osób.

Na nadchodzące, radosne Święta
i zbliżający się Nowy Rok,
niechaj Chrystusa siła niepojęta
rozjaśni każdy życia mrok.

Niechaj ziemię rozśpiewa kolęda,
Każdy dom i każdego z nas,
Niechaj piękne Bożonarodzeniowe Święta
Niosą wszystkim betlejemski blask.

Życzą : Pani Dyrektor, Grono Pedagogiczne i Pracownicy Miejskiego Przedszkola nr 8  dla dzieci z grupy Niebieskiej i ich rodzin.

 

 

 

Uroczyste spotkanie wigilijne.

„To właśnie tego wieczoru, gdy wiatr zimnym śniegiem dmucha – w serca złamane i smutne, cicha wstępuje otucha. To właśnie tego wieczoru, od bardzo wielu już wieków, pod dachem tkliwej kolędy, Bóg się rodzi w człowieku”.

W poniedziałek, 20 grudnia, odbyło się w naszej grupie uroczyste spotkanie wigilijne.

Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalną magię — radość i niecierpliwe oczekiwanie na pierwszą, wigilijną gwiazdkę. Dla wielu z nas jest to czas spotkań w rodzinnym gronie, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń najbliższym, wspólnego kolędowania. Także i w naszej grupie nie zabrakło tych najważniejszych symboli bożonarodzeniowych, o których tak często w ostatnim czasie rozmawialiśmy w przedszkolu. Zaraz po śniadaniu wspólnie przygotowywaliśmy wigilijny stół, na którym obowiązkowo musiał znaleźć się biały obrus. Nie mogło zabraknąć także świecy, opłatka, garści siana, stroika i przygotowanej zastawy. To talerze dla obojga gospodarzy. Było także trzecie nakrycie – dla wędrowca…Dzieci chętnie rozmawiały i opowiadały o tradycjach obecnych w ich domu.

Gdy zbliżał się obiad, przygotowaliśmy odświętnie naszą salę, połączyliśmy stoliki, aby zjeść przy wspólnym stole. Gdy wszystko było gotowe odczytaliśmy fragment Pisma Świętego – Ewangelię według Św. Łukasza. Po wspólnej modlitwie, każdy wziął biały opłatek – symbol pojednania, przyjaźni i miłości. Następnie Pani Dyrektor złożyła przedszkolakom oraz pracownikom przedszkola świąteczne życzenia, życząc zdrowych, radosnych i błogosławionych świąt, spędzonych w rodzinnym gronie.

Po życzeniach usiedliśmy do stołu i ze smakiem zajadaliśmy pyszną rybkę z kapustą i grochem. Po obiedzie nie zabrakło słodkości i świątecznych przysmaków oraz głośnego, wspólnego kolędowania.

Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co ważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.

Wigilijne spotkanie.

Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia zakończono w grupie Pomarańczowej wspólną Wigilią. Wigilia została poprzedzona rozmową popartą serią obrazków związanych z kultywowaniem tradycji bożonarodzeniowej . Od rana panowała świąteczna atmosfera, każde dziecko przyszło w odświętnym ubraniu. Sala zajęć w tym dniu też wyglądała wyjątkowo -piękna choinka, migoczące na choince kolorowe światełka, stroik zrobiony ze świeżych gałązek świerkowych, w tle piękna, zimowa sceneria. Po nakryciu stołu zgodnie z bożonarodzeniową tradycją, przystąpiono do odczytania Ewangelii wg Św. Łukasza o narodzinach Jezusa. A potem podzielono się opłatkiem, śpiewano kolędy i pastorałki.  To był wyjątkowy czas, wypełniony miłą i serdeczna atmosferą. Na stole pojawił się świąteczny obiad, a potem tradycyjne świąteczne przysmaki – makowiec i lukrowane pierniki. Dzieci poczuły magię zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.   

Pierniki- smak i zapach Świąt Bożego Narodzenia.

Sporo frajdy miały dzieci, gdy  na stoliku w sali zajęć pojawiły się produkty spożywcze: jaja, mąka, cukier,  masło, miód. Od razu pojawiły się pytania – „Co będziemy robić ?”. Przyprawa do pierników leżąca obok różnorodnych foremek wyjaśniła wszystko . Od razu dzieci przystąpiły do pracy – wymieszano  składniki zawarte w przepisie ,  wyrobiono ciasto, rozwałkowano  i przystąpiono do wycinania przeróżnych kształtów pierników.  Dzieci wybrały foremki nawiązujące do świąt – gwiazdki, choinki,  serduszka, aniołki, renifery itp. Dzieci były bardzo zaangażowane, nie mogły się doczekać zakończenia wypieku ciastek i degustacji.  Z pietyzmem wykrawały kształty pierników i układały na blaszce do pieczenia. Przy okazji dzieci dowiedziały się,  że najstarszy polski przepis na pierniki pochodzi z 1725 roku. Początkowo wypieki traktowano nie jako świąteczną słodkość, ale jako medykament. Do dziś stolicą polskiego piernika jest Toruń.