Wigilijne spotkanie.

Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia zakończono w grupie Pomarańczowej wspólną Wigilią. Wigilia została poprzedzona rozmową popartą serią obrazków związanych z kultywowaniem tradycji bożonarodzeniowej . Od rana panowała świąteczna atmosfera, każde dziecko przyszło w odświętnym ubraniu. Sala zajęć w tym dniu też wyglądała wyjątkowo -piękna choinka, migoczące na choince kolorowe światełka, stroik zrobiony ze świeżych gałązek świerkowych, w tle piękna, zimowa sceneria. Po nakryciu stołu zgodnie z bożonarodzeniową tradycją, przystąpiono do odczytania Ewangelii wg Św. Łukasza o narodzinach Jezusa. A potem podzielono się opłatkiem, śpiewano kolędy i pastorałki.  To był wyjątkowy czas, wypełniony miłą i serdeczna atmosferą. Na stole pojawił się świąteczny obiad, a potem tradycyjne świąteczne przysmaki – makowiec i lukrowane pierniki. Dzieci poczuły magię zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.   

Pierniki- smak i zapach Świąt Bożego Narodzenia.

Sporo frajdy miały dzieci, gdy  na stoliku w sali zajęć pojawiły się produkty spożywcze: jaja, mąka, cukier,  masło, miód. Od razu pojawiły się pytania – „Co będziemy robić ?”. Przyprawa do pierników leżąca obok różnorodnych foremek wyjaśniła wszystko . Od razu dzieci przystąpiły do pracy – wymieszano  składniki zawarte w przepisie ,  wyrobiono ciasto, rozwałkowano  i przystąpiono do wycinania przeróżnych kształtów pierników.  Dzieci wybrały foremki nawiązujące do świąt – gwiazdki, choinki,  serduszka, aniołki, renifery itp. Dzieci były bardzo zaangażowane, nie mogły się doczekać zakończenia wypieku ciastek i degustacji.  Z pietyzmem wykrawały kształty pierników i układały na blaszce do pieczenia. Przy okazji dzieci dowiedziały się,  że najstarszy polski przepis na pierniki pochodzi z 1725 roku. Początkowo wypieki traktowano nie jako świąteczną słodkość, ale jako medykament. Do dziś stolicą polskiego piernika jest Toruń.

Wigilia w grupie Żółtej

Dziś przedszkolna Wigilia. Wchodzące do sali dzieci od wczesnego poranka zachwycały swoimi odświętnymi strojami. Jak miło. Tego dnia przedszkolaki były bliskie myślami wydarzeń w dawnym Betlejem. Natanek wybudował z klocków szopkę, Wikusia zrobiła z papieru betlejemską gwiazdę (wcześniej podpatrzyła w domu jak wykonuje ją brat). A kiedy po śniadaniu maluszki zaczęły gromadzić się w kręgu przed wspólnym spotkaniem, nagle usłyszałam zgodnie brzmiące dziecięce głosy, które  śpiewały pastorałkę:

Był pastuszek bosy,

na fujarce grał,

pasał w górach owce

i w szałasie spał.

Nagle aniołowie

z nieba w bieli przyfrunęli.

Obudzili go gdy spał, gdy spał…

Tak dzieci zupełnie same uroczyście rozpoczęły dzień w przedszkolu słusznie oczekując czegoś wyjątkowego.

„Dziś do Betlejem trzeba nocą iść.

Bo narodzenia czas wypełnił dni.

Biegnij pastuszku.

Ciemną nocą niebo płonie.

A na niebie blask od gwiazd, od gwiazd.

Potem dzieci z uwagą obserwowały zgromadzone przeze mnie przedmioty związane z przygotowaniem wigilijnego stołu. Pusty na początku stół szybko zaczął się zmieniać. Wiktoria i Natan rozścielili na nim obrus. Jakieś dziecko spontanicznie wyjaśniło znaczenie bieli obrusa: „ To oznacza czyste serce”. Szymonek wiedział, że pod obrus należy włożyć sianko. Dzieci znają symboliczne znaczenie garstki sianka ułożonego na stole. Paula ozdobiła stół ustawiając w jego centrum kolorowy stroik. Jeszcze inne dziecko postawiło obok stroika zapaloną świecę. Podczas ustawiania talerzy i układania sztućców przypominaliśmy sobie, jak należy je ułożyć. A później  były rozmowy o dodatkowym miejscu dla niespodziewanego gościa, o wigilijnych potrawach, o radości świąt wyrażanej w śpiewaniu kolęd i pastorałek. Dzieci poznały również tradycję dzielenia się opłatkiem i składania sobie świątecznych życzeń.

Kiedy wreszcie przyszedł odpowiedni czas, wspólnie uroczyście rozpoczęliśmy wigilijne spotkanie…

 

Dziecięce rękodzieła bożonarodzeniowe.

Dzieci uwielbiają aktywność plastyczno – techniczną. Tematyka bożonarodzeniowa w tym względzie daje nam mnóstwo możliwości. Wykonywanie ozdób choinkowych zawsze  bardzo angażuje  dzieci.  Tym razem aktywność dzieci skupiła się wokół wykonania choinek  tekturowych lub włóczkowych, ozdabianych dodatkowo kolorowymi pomponikami i guzikami. Powstały  także nietypowe choinki z naturalnych patyków i suszonych plastrów pomarańczy. Każdy mógł zdecydować, jaką choinkę wykona. Powstały przepiękne rękodzieła, niektóre z nich przekazaliśmy na aukcję charytatywną na rzecz Rzeszowskiego Hospicjum Dziecięcego. Była to doskonała okazja, aby kształtować wśród dzieci postawę prospołeczną, umiejętność dostrzegania potrzeb innych i reagowania na  nie.

Nasze przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia.

Adwent to czas oczekiwania na narodzenie Pana Jezusa. Czas ten wypełniliśmy wieloma aktywnościami. Najpierw zaplanowaliśmy krok po kroku nasze działania i stopniowo przechodziliśmy do ich realizacji . Rozpoczęliśmy od Encyklopedii Tradycji Polskiej i  gromadzenia wiedzy o  celebrowaniu Bożego  Narodzenia dawniej. Dzieci mogły się dowiedzieć jak dawniej strojono choinki, a także poznać symbolikę poszczególnych ozdób. Nie mogło zabraknąć aktywności plastycznej związanej z wykonaniem papierowego łańcucha choinkowego, nauki piosenek o Bożym Narodzeniu, a także kolęd i pastorałek. Punktem kulminacyjnym tych przygotowań  było strojenie choinki , a także wykonanie stroika ze świeżych, zielonych gałązek świerkowych. Interaktywne zabawy o tematyce bożonarodzeniowej pozwoliły dzieciom utrwalić wiedzę związaną z tradycją bożonarodzeniową. To był bardzo pracowity czas.