Z wizytą u Leo – psa terapeuty.

26 marca dzieci z grupy Czerwonej odbyły wycieczkę do Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego im. K. Rajtar w Jarosławiu, aby w imieniu całego przedszkola przekazać datki, które udało nam się zebrać na leczenia i rehabilitację psa Leosia dotkniętego choroba nowotworową. Pan terapeuta, będący zarazem opiekunem psa, mówił nam o udziale Leosia w terapii dzieci i młodzieży          z niepełnosprawnością intelektualną i z autyzmem. Opowiadał  jak jego podopieczny pomaga dzieciom w wyzbyciu się lęku i w pokonywaniu różnych trudności. Wspominał jak usprawnia zaburzone funkcje, rozwija koordynację wzrokowo – ruchową oraz wyzwala aktywność głosową osób niemówiących               i kształtuje ich kwalifikacje społeczne. Po części wstępnej zostaliśmy zaproszeni do udziału w pokazach umiejętności Leosia. Pod czujnym okiem terapeuty dzieci obserwowały i brały udział w zabawach              z psiakiem, który odnajdywał smakołyki chowane przez dzieci lub zjadał z łapy przysmaki, których nazwy dzieci szeptały mu do ucha. Atrakcjom i radości nie było końca, bo po zabawach z psem panie terapeutki włączyły nas do zabaw z dziećmi mającymi wówczas zajęcia. Były zabawy z chustą Klanza        i nauka języka migowego. Dzieci uchyliły nam rąbek swojego świata dzięki elektronicznym                            i tradycyjnym książkom pisanym za pomocą piktogramów. Na koniec wzięliśmy udział w zbiórce prężnie działającej grupy harcerskiej pod nazwą „Słoneczna Gromada” a dzięki nowoczesnej technologii mogliśmy połączyć się harcerzami z odległego Rokitna. Z donośnym okrzykiem „Czuwaj”, słodkościami, którymi zostaliśmy poczęstowani, uśmiechem na twarzy i sercem pełnym wrażeń wróciliśmy do przedszkola.

Bardzo dziękujemy wszystkim pracownikom OREW-u  za tak miłe, ciepłe i serdeczne przyjęcie. Dziękujemy, za tak aktywnie i twórczo spędzony czas! A przede wszystkim dziękujemy za to, że kolejny raz mogliśmy się przekonać o słuszności powiedzenia, że: „Inny nie znaczy gorszy!”

DZIĘKUJEMY też ogromnie tym wszystkim, którzy dorzucili choćby niewielki grosik  pomagając w ten sposób  napełniać naszą puszkę. „Dobro jest jedyna rzeczą, która się mnoży, jeśli się ją dzieli” – i za tak uczynione dobro DZIĘKUJEMY, bo nie moglibyśmy pomóc, jeśli nie znaleźliby się ludzie o wrażliwym sercu, którym nie był obojętny los naszego kudłatego przyjaciela Leosia!

 

Warsztaty Wielkanocne w grupie Czerwonej

Nauczyciele bardzo cenią sobie możliwość aktywnej współpracy z rodzicami. Dzięki tej współpracy Rodzice poznają środowisko, w którym przebywa dziecko, czyli codzienny świat przedszkolaka. Jedną z form współpracy są zajęcia otwarte. Zbliżające się święta były ku temu okazją.

Święta Wielkanocne są bardzo radosnym czasem, oczekiwanym zarówno przez dzieci jak i dorosłych. Są to święta rodzinne, pełne tradycji i zwyczajów, które chcemy przekazywać młodszym pokoleniom. Tuż przed Wielkanocą również w przedszkolu nadszedł czas świątecznych przygotowań i dekoracji.

Właśnie z tej okazji zaprosiliśmy członków rodzin naszych przedszkolaków  na zajęcia otwarte, które odbyły się w czwartek 22 marca. Podczas warsztatów przygotowywaliśmy ozdoby świąteczne: pisanki i świąteczne kartki.

Spotkanie było doskonałą okazją do zobaczenia swoich pociech podczas zajęć, miłego spędzenia czasu oraz wspólnej zabawy. Zajęcia przebiegały w miłej i serdecznej atmosferze.

Dziękujemy wszystkim obecnym Mamusiom oraz Pani Danusi – cioci Przemka za udział w zajęciach oraz zaangażowanie w pracę przedszkola, a tym samym w wychowanie Waszych pociech.

Korzystając z okazji życzymy Wszystkim zdrowych, radosnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego nastroju oraz serdecznych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół.

Wesołego Alleluja!

Wielkanocne warsztaty plastyczne z Mamą i Tatą.

Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas. Wtedy ważne są symboliczne obrzędy i ludowa tradycja. Warto wtedy organizować dzieciom sytuacje edukacyjne do poznawania tych  zwyczajów. Ważne momenty i zwyczaje związane z Wielkanocą to ostatki, Środa Popielcowa, Wielki Post, Niedziela Palmowa, Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota, Niedziela Wielkanocna, Poniedziałek Wielkanocny. Święta Wielkanocne obfitują w tradycje i zwyczaje,  z których cześć jest wciąż żywo kultywowana. Malujemy pisanki, zanosimy palmy do poświęcenia, przygotowujemy święconkę… .  Zbliżająca się Wielkanoc była impulsem do zorganizowania warsztatów plastycznych z udziałem Rodziców. Zorganizowano stosowny warsztat pracy, przygotowano wiele ciekawych materiałów plastycznych – była to wspaniała okazja do wykonania baranków, zajączków, pisanek i kartek świątecznych wspólnie  z Mamą lub Tatą.

Dzieci z grupy Niebieskiej wykonują dekoracje wiosenne.

W czasie poprzedzającym zbliżającą się porę roku lub święta chętniej myślimy o zmianie dekoracji w naszym otoczeniu. Dzieje się wówczas tak jakbyśmy dostali zastrzyk nowej energii, a pomysły na dekoracje wydają się niewyczerpane. Tak też zdarzyło się w grupie Niebieskiej. Swoje propozycje dekoracji wiosennej przedstawiły mamusie dzieci, panie: Katarzyna Jabłońska, Sylwia Raba oraz zaprzyjaźniona z rodziną Bartka Wilka pani Anna Stój. Pani Kasia, mamusia Lenki wykonała z dziećmi kartki świąteczne z króliczkami w roli głównej. Zaroiło się od nich w całej sali. Ponieważ pomysł na kartki był bardzo atrakcyjny (były zabawne i wyjątkowo estetyczne), a pani Kasia przygotowała wcześniej potrzebne elementy, to każde dziecko chciało je wykonać. Mamusia Lenki zaprezentowała dzieciom również jak pomysłowo można wykorzystać do zrobienia pracy plastycznej płatki higieniczne, które w połączeniu z papierowymi elementami udają owieczki. Mnie bardzo spodobał się pomysł na wykonanie króliczka z odbitej na kartonie dziecięcej dłoni.

Mamusia Bartka Raby, pani Sylwia wykonała dla dzieci wzory kurczaka i króliczka. Ten pomysł również bardzo się spodobał. Królik i kurczak zostały wykonane z włóczki. Oprócz tego, że milusie, to jeszcze bardzo zabawne. Wystarczyło połączyć przygotowane pomponiki i dokleić odpowiednie dodatki, by wyzwolić u dzieci radość i zadowolenie z wykonanej pracy oraz jej efektu.

Pani Ania, gość Bartka Wilka postarała się o sylwety króliczków, które zostały wycięte ze sklejki. Do ich zdobienia nie brakowało chętnych dzieci. Zadecydowała o tym uroda królików i bardzo proste wykonanie. Wystarczyło pokolorować sylwetę królika kredkami i dokleić śmieszny nosek, żeby w mig dostrzec oczekiwany efekt.

Wprawdzie dzieci pracowały z dużym zaangażowaniem i należy je pochwalić za samodzielność, to jednak trzeba przyznać, że wykonane prace powstały we współudziale z dorosłymi. Pomocą dzieciom służyły również mamusie: pani Agnieszka Smorąg, pani Ewelina Dąbrowska, pani Joanna Posłuszny oraz babcia Wiktorka: pani Joanna Bieniasz.

Dziękujemy

Warsztaty plastyczne z udziałem rodziców

W dniu 22 marca odbyły się w naszej grupie warsztaty plastyczne z udziałem rodziców. Celem zajęć było wykonanie świątecznych dekoracji. W wesołej, ciepłej i rodzinnej atmosferze wspólnie wykonaliśmy piękne ozdoby wielkanocne: kurczątka, zajączki, pisanki i świąteczne stroiki. Zaproszeni Goście – rodzice wykazali się zdolnościami plastycznymi i inwencja twórczą. Wspólna praca dała wszystkim wiele radości i satysfakcji. Wykonane ozdoby zostały wyeksponowane w holu przedszkola i sali zajęć, dzięki czemu wprowadziły świąteczny nastrój do naszego przedszkola. Za zaangażowanie rodzicom serdecznie dziękujemy i życzymy Wesołych Świat Wielkanocnych.

„Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki…”

Dzisiaj w naszej grupie było bardzo OWOCOWO, gdyż ten dzień upłynął nam właśnie pod znakiem zdrowych, kolorowych owoców. Zagościły u nas bowiem rodzime jabłka i gruszki, winogron i śliwy oraz inne bardziej tropikalne – banany, kiwi, mandarynki. Dzieci, po lekcji z piramidą zdrowia, dowiedziały się, a niektóre przypomniały sobie, o zasadach zdrowego odżywiania i o roli owoców w naszej codziennej diecie. Po części teoretycznej przeszliśmy wspólnie do praktycznej strony naszego dnia. Po umyciu owoców, rączek i założeniu czepków przedszkolaki wzięły się za przygotowanie zdrowej, kolorowej sałatki owocowej. Krojenie, obieranie, mieszanie, łączenie się kolorów w misce a później wspólne zajadanie się tym przysmakiem  sprawiło dzieciom wiele radości, bo przecież nic nie cieszy tak bardzo, jak po ciężkiej pracy porządne i smaczne jedzenie! „Żadnej chorobie się nie damy, bo owoce zajadamy” – takim zawołaniem zakończyliśmy nasz „owocowy dzień” obiecując wszem i wobec, że  od dziś, każdego dnia, będziemy zjadać owoce.