,,Szkoła pamięta”

Nasze przedszkole włączyło się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Za przeprowadzenie działań w ramach akcji odpowiedzialne były nauczycielki: Beata Wójcik i Magdalena Zagrobelna.      Celem akcji było uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczeństwa.                                                     W ramach akcji podjęliśmy szereg działań, w które przedszkolaki bardzo się zaangażowały, m.in.:

  • Włączyliśmy się w akcję zbiórki zniczy, które zapłoną na Cmentarzu Lwowskim.
  • Wzięliśmy udział w I Festiwalu Piosenki Harcerskiej „Harcoteka” im. Czesławy „Baśki” Puzon, który miał formę konkursową. Antoś M. z grupy Czerwonej zajął III miejsce wśród solistów. Zaprezentował dwa utwory, jeden z repertuaru harcerskiego pt. ,,Serce w plecaku” i drugi podejmujący tematykę żołnierską pt. ,,Ułani”.
  • Odwiedziliśmy lokalne miejsca pamięci, zapaliliśmy znicze pod Pomnikiem Walk i Męczeństwa upamiętniający obrońców Polski na ziemi jarosławskiej w czasie II wojny światowej, który został postawiony przy ul. Słowackiego w 1966 roku.
  • Zgłębiliśmy wiedzę dotyczącą historii, pamięci o bohaterce wolności naszego regionu – Czesławy ,,Baski” Puzon.
  • zapaliliśmy znicze przed Pomnikiem Czesławy Puzon ps. ,,Baśka” mieszczącym się w Parku Miejskim im. Baśki Puzon w Jarosławiu przy ul. Kraszewskiego.
  • Uporządkowaliśmy groby Nieznanych Żołnierzy Wojska Polskiego, którzy polegli w 1945 roku walcząc w obronie naszej Ojczyzny, na Starym Cmentarzu w Jarosławiu.
  • Zorganizowaliśmy wystawę w holu przedszkolnym upamiętniającą postać Czesławy ,,Baśki” Puzon.
  • Odwiedziliśmy groby zmarłych nauczycieli z naszego przedszkola na Cmentarzu Komunalnym w Jarosławiu przy ul. Krakowskiej.