Poznajemy Ozoboty.

Ozobot- to nowa, fantastyczna pomoc edukacyjna, która od niedawna pojawiła się w naszym przedszkolu a ostanie dni były czasem, gdzie bliżej poznawaliśmy specyfikę jego pracy, działania i sposób użytkowania. To mały, ale bardzo inteligentny robot do nauki programowania, który zabiera dzieci w niesamowitą przygodę rysowania, rozwiązywania problemów i pracy grupowej. Za pomocą kolorowych kodów programowaliśmy zadania, które później wykonywał robot.

Oprócz rysowania tras na kartce papieru obserwowaliśmy także naszego Ozobota na trasie ułożonej ze specjalnie wykonanych do tego celu puzzli. Puzzle do Ozobota pozwalają łatwo i precyzyjnie wprowadzić pojęcia związane z programowaniem. Wystarczy kilka ruchów a w jasny i przejrzysty sposób nauczyciel może zaprezentować sposób poruszania się Ozobota po puzzlowej trasie. Łatwość wymiany poszczególnych części pozwala na naukę przez działanie, eksperymentowanie, doświadczanie. Duży wybór elementów i lekkość ich łączenia sprawiają, że nawet najmłodsze dziecko, które ma jeszcze niewystarczająco rozwiniętą sprawność motoryki małej, brak mu precyzji przy kreśleniu tras i uzupełnianiu kodów, może bez większych problemów tworzyć trasy o dowolnych kształtach. Puzzle do Ozobota to nie tylko narzędzie do nauki kodowania, ale również doskonały instrument wspierający proces dydaktyczny w zakresie różnych edukacji. Orientacja przestrzenna, określanie kierunków, grupowanie i przeliczanie elementów, porównywanie długości odcinków – to tylko przykładowe zagadnienia z zakresu edukacji matematycznej, które z powodzeniem zrealizujemy wykorzystując do tego puzzle do Ozobota.

Dopiero zapoznajemy się z Ozobotami, ale już pierwsze kroki wprawiły dzieci w stan olbrzymiej radości i zadowolenia. Przedszkolaki poznały dziś pierwsze kody, zaczęły tworzyć własne trasy i z ogromnym skupieniem obserwowały sposób poruszania się robota. Bardzo ważną cechę zabaw z elementami programowania stanowi fakt, że trudności, które mogą pojawić się w ich trakcie (źle zastosowany kod, błędne użycie kolorów, zbyt zawiła trasa itp), są przez dzieci traktowane raczej jako wyzwania a nie jako problemy czy bariery. Ponieważ w trakcie zabaw z kodami dzieci koncentrują się na wyszukiwaniu rozwiązań (jednego lub wielu), wzrasta ich poczucie własnej wartości, czują się zauważane i doceniane, co w konsekwencji przyspiesza i czyni bardziej efektywnym proces przyswajania przez nie informacji i rozwoju nowych umiejętności.