Bajkoterapia- zajęcie dla dzieci 3 i 4 letnich

Temat:  Dobrze mieć przyjaciół

Cel zajęć:

 • wzmacnianie więzi przyjaźni i koleżeństwa,
 • rozumienie, że wszyscy mają takie same prawa,
 • rozumienie, że każdy może być inny.

Zagadka:

Kto to taki? Pewnie wiecie, choć nie rybak – łapie w sieci.
Siedzi w kącie – pilnie słucha, czy mu w sieć nie wpadła mucha.


Zadanie 1.

Posłuchajcie bajki, w której jednym z bohaterów jest pająk Jaś.

Leśne przedszkole     autor Anna Kozioł
W pewnym lesie stało piękne przedszkole, do którego chodziły wszystkie zwierzątka: mały lisek, zajączki, sarenka, jelonek, wiewiórka, jeżyk i myszki. Najmniejszym przedszkolakiem był pajączek, Jaś. Wszystkie zwierzątka chętnie chodziły do przedszkola, bawiły się, rysowały, spacerowały parami po lesie. Nikt nie chciał jednak podać łapki Jasiowi. Zwierzątka bały się go, bo miał osiem łapek, kosmate ciałko i był bardzo malutki. Jasio był nieszczęśliwy. W szatni codziennie prosił mamę, aby mógł zostać w domu, bo tu nikt go nie lubił. Mama nie rozumiała swego synka, stale powtarzała:
– Ja muszę iść do pracy, a ty możesz w przedszkolu znaleźć sobie przyjaciół.

Ale jak, myślał Jasiu, przecież nikt nie chce się ze mną bawić! Kolejnego dnia znów Jasiu siedział z boku i obserwował kolegów, którzy tak wesoło się bawili. Czasem coś rysował, czasem cichutko płakał i tak mijały dni w przedszkolu. Nikogo nie interesowało to, że Jaś był zawsze sam. Nadeszła wiosna. Przedszkolaki dużo czasu spędzały na polanie. Bawiły się w berka, robiły bukiety z wiosennych kwiatów. Tylko mały Jasio, nieszczęśliwy i smutny, siedział sam na pniu drzewa. Nagle na polanie pojawiła się ogromna, złośliwa Osa. Zapanował niepokój, wszystkie zwierzątka ogarnął strach. Jedne piszczały „Ojej, ona nas pogryzie”, inne płakały, niektóre próbowały się ukryć. Zmartwiona i również przestraszona pani zwołała rozkrzyczaną gromadkę i szybko wrócili do przedszkola.
Nagle zauważono, że nie ma Jasia. Nikt nie pomyślał o nim, nawet pani.
– I co teraz będzie? – pytały zwierzątka. Kto pójdzie po Jasia?
Wszyscy się bali i każdy myślał, że biedny Jaś został ukąszony, albo pożarty przez okropną, ogromną Osę! Pani nie mogła pójść po Jasia i zostawić dzieci, otworzyła więc okno myśląc, że malec jest w pobliżu. Wszyscy cichutko skupili się koło niej i cóż zobaczyli?
Mały Jasio kończył tkać ogromną pajęczynę. Musiał przy tym uważać, bo Osa starała się go złapać. Jasiu myślał: „szybko, jeszcze trochę pracy i uratuję moich przyjaciół, już nic im nie będzie zagrażać”. Dzieci widziały jego starania i zaczęły wołać: „Jasiu, Jasiu!”. I właśnie
w tym momencie do pajęczej sieci wpadła Osa. Jasio skończył tkać swoją sieć. Patrząc, jak Osa nie może się z niej uwolnić, Jasiu powiedział, że jeżeli jeszcze raz będzie straszyć zwierzątka, to zostawi ją uwięzioną na zawsze. Przerażona Osa obiecała, że już nigdy nie będzie straszyć dzieci. Jasiu rozplątał swoją pajęczą sieć i uwolniona Osa jak najszybciej odfrunęła. Po chwili Jaś usłyszał oklaski przedszkolaków i ich okrzyki radości. Wszystkie dzieciaki gratulowały mu odwagi. Każdy chciał uścisnąć kudłatą łapkę pajączka. Od tej chwili Jasiu miał wielu przyjaciół. Nie przesiadywał już samotnie na dywanie, ale wesoło bawił się z przedszkolakami.
Tym razem mama dziwiła się, gdy pajączek nie chciał wracać do domu:
– Jasiu, dlaczego nie chcesz iść do domu? – pytała.
– Bo ja mam tu przyjaciół – z dumą odpowiadał pajączek.
Tak to wszystkie zwierzątka zrozumiały, że brzydki pajączek, z kudłatymi ośmioma łapkami, może pomóc innym w niebezpieczeństwie i okazać się prawdziwym przyjacielem.


Zadanie 2.

Odpowiedz na pytania:

 • jakie zwierzątka chodziły do przedszkola?
 • dlaczego zwierzątka nie chciały bawić się z Jasiem?
 • co się wydarzyło na polanie?
 • jak zachowały się dzieci?
 • czy ty chciałbyś mieć takiego przyjaciela?

Zadanie 3.

Jaki powinien być przyjaciel?

Wybierz pasujące zwroty – klaśnij w rączki, gdy usłyszysz słowa charakteryzujące prawdziwego przyjaciela. Co powinien robić przyjaciel?

 • dzielić się zabawkami,
 • popychać i przezywać,
 • śmiać się, gdy coś ci się nie uda,
 • pomagać, gdy tego potrzebujesz,
 • pocieszać, gdy jest ci smutno,
 • zapraszać do wspólnej pracy i zabawy.

Zadanie 4.

Narysuj swoich przyjaciół z przedszkola, powiedz ich imiona, poproś osobę dorosłą by podpisała narysowane dzieci (można zrobić zdjęcie rysunku i wysłać do nauczycielki, umieścimy prace na stronie internetowej).


Zadanie 5.

Pomóż pajączkowi utkać sieć.

Na podstawie obrazków opowiedz jak bawią się dzieci w przedszkolu.

Bajkoterapia – artykuł w wersji do wydruku.