Zabawy Montessori

33 przykłady zabaw edukacyjnych bez zabawek.

ZABAWY ZIARNAMI
Do tej zabawy używamy białej fasoli, możemy również doskonale użyć ziarenka jałowca, grochu, ciecierzycy, ryżu.
Sięgnijmy dodatkowo po to, co posiadamy – puszki, pudełeczka, plastikowe miseczki.
Rozłóżmy na podłodze i poobserwujmy. Dziecko będzie zachwycone i samo wymyśli zabawę w 5 sekund. Będzie przesypywało, segregowało, rozsypywało, zbierało. Przy tym doskonale będzie stymulowało zmysł dotyku i wzroku.
1. Grzechotka – nasypcie swoje ziarna do puszki/pudełka, starsze dzieci zrobią same, młodsze będą potrzebowały nieco Waszej pomocy
2. Lejek – kartkę papieru zwińcie wzdłuż i zróbcie z niej rulonik jak lejek. Wsypujcie ziarenka do butelki/puszki.
3. Wyklejanka – mniejsze ziarenka / kawa, przyprawy/ można z powodzeniem wyklejać na kartonie/kartce i stworzyć niepowtarzalny obrazek
4. Tor przeszkód – z dużej fasoli budujemy slalom/tor lub linie.
5. Segregacja – doskonale wpływa na wzrok i ćwiczenie małych paluszków – do 1 pudełeczka wsypujemy 3 rodzaje ziaren i zachęcamy dziecko ,aby oddzieliło mieszankę 3 pojemników.
ZABAWA KLUSECZKAMI
Świderki, muszelki, kokardki – makaron. To również doskonały przykład metody Montessori. Zabawy podobne jak wymienione powyżej z ziarenkami segregowanie. Można również stworzyć ciekawą mozaikę jeśli użyjecie różnych kształtów klusek.
ZABAWY Z MĄKĄ
7. Malowanie – Na dużą tackę / najlepiej ciemną/ lub duży talerz wsypujemy grubszą warstwę mąki. Dziecko paluszkiem rysuje kształty.Może być również mąka ziemniaczana.
8. Piankolina, domowa play doh – przepisy: piankolina-klik, play doh-klik
9. Ciasto – 1/3 szklanki ciepłej wody, 1 szklanka mąki, 2 łyżki oleju i mamy przyjemne w dotyku ciasto, z którego możemy wykrawać za pomocą foremek przeróżne kształty, wałkujemy, robimy placki itp.
10. Masa solna – 1/2 szklanki wody, 1 szklanki mąki, 1 szklanki soli, zabawę dzieci będą już miały na etapie tworzenia masy – pozwólcie im na ugniatanie składników w dużej plastikowej misce. Jest do doskonały sposób na zabawę edukacyjną bez zabawek według Montessor.i
11. Gniotek – Wsypujemy mąkę do balona. Możemy dorysować mazakiem oczka, nosek, buzie i włosy. Gniotek gotowy przepis na gniotka-klik
12. Dmuchamy – wsypujemy bułką tartą na tackę i za pomocą słomki dmuchamy tworząc różne kształty.
ZABAWA GAZETAMI
Do kolejnego przykładu zabawy Montessori posłuży nam gazeta codzienna.
13. Wciągamy i ćwiczymy oddech – gazetę targamy na małe kawałki. Będzie nam potrzebna słomka do picia. Przez słomkę wciągamy powietrze przy skrawku papieru i przenosimy w drugie miejsce. Możemy użyć w tym celu 2 pudełeczka i przenosimy papierowe kawałki z jednego do drugiego Zabawa nr 2 – kładziemy skrawek gazety na talerzyku lub na dłoni i siłą wydechu przez słomkę wprowadzamy go w ruch. Są to świetne ćwiczenia usprawniające rozwój mowy, są tez elementem praktyki logopedycznej.
14. Samoloty – wzorcem może tu być origami, ale kto z nas nie pamięta zabawy w samolociki? Składamy kartkę papieru w samolot zakończony szpicem i patrzymy, który doleci najdalej.
15. Żabki, ptaszki – podobnie jak statki, składamy papier w różne zwierzątka (youtube).Przy okazji można gotowe zwierzątka pomalować kredkami, flamastrami i farbami i stworzyć małe zoo.
16. Rzucanie – dziecko robi z papieru kule, wrzuca je do pudełka – Brawa za trafienie!
ZABAWA GUZIKAMI
17. Kształty – z kolorowych guzików można budować świetne kształty i odgadywać co powstało.
18. Żabki / pchełki – pamiętamy wielopokoleniową grę w pchełki? Naciskamy brzeg guzika, aby wskoczył do pudełka. Który wskoczy wygrywa. A może w przypadku wspólnej zabawy, który doskoczy najdalej?!
19. Guzikowy taniec – świetne ćwiczenie powyżej 2 roku życia na koordynacje ruchową. Kładziemy guzik na dłoni, stopie, ramieniu i z nim tańczymy.
20. Rękawiczka – rozsypujemy guziki na podłodze i zbieramy przez rękawiczkę. Dla starszych dzieci można podać rękawicę kuchenną, bo będzie to dla nich duże utrudnienie i większa zabawa. Dla maluszków rękawiczki nie trzeba, samo zbieranie paluszkami jest wyzwaniem.
21. Ence-pence – dziecko odgaduje w której ręce jest ukryty guzik.
22. Poproszę guzik… – zabawa dla rodzica z dzieckiem lub dwójki rodzeństwa. Rozsypujemy różne guziki na podłodze. Opisujemy dziecku konkretny guzik, np. poproszę guzik duży czerwony z 2 dziurkami. Doskonałe ćwiczenie na zmysł wzroku, orientacje i koncentrację.
ZABAWA Z PIANKĄ
Obojętne damska czy męska. Dodatkowo potrzebna nam będzie 1 lub kilka farb spożywczych – doskonały przykład montessori w domu.
23. Malowanie kolorowymi piankami.
ZABAWA ROLKAMI PO PAPIERZE TOALETOWYM
W każdym domu ich nie brakuje, wystarczy przez chwile ich nie wyrzucać i pozbierać kilka sztuk.
24. Jedno oko – zabawa dla najmłodszych – zaglądamy przez rolkę jednym oczkiem, potem drugim
25. Naciąganie gumek frotek – dobra zabawa na ćwiczenie zgrabnych rączek. Frotki naciągamy na rolkę, przy okazji powstaje fajny sposób – gadżet.
26. Kolorowy sznur – malujemy z dzieckiem rolki farbami na różne kolory i maluch nawleka na grubszy sznurek.
27. Gałganek – będziemy potrzebowali kawałek włóczki, który nasza pociecha będzie nawijać na rolkę. Świetne ćwiczenie na cierpliwość.
ZABAWA PUDEŁKAMI
Na pewno w każdym domu znajda się różnych wielkości pudełeczka np. takie do przechowywania żywności.
28. Wieża – budujemy z pudełeczek wieżę.
29. 5 w 1 – wkładanie pudełeczek jedno w drugie, im więcej tym lepsza zabawa.
30. Od największego do najmniejszego – jeśli posiadamy różnej wielkości kilka pudełek – możemy zachęcić dziecko aby ułożyło od największego do najmniejszego, ciekawe czy mu się uda.
ZABAWA KREDKAMI
Kredki nie służą tylko do malowania. Metoda Montessori pokazuje, jak wspaniale można je dodatkowo wykorzystać.
31. Kształty – z kredek układamy różne kształty.
32. Odrysowywanie kształtów – stopy, ręki.
ZABAWA CZYMKOLWIEK
Do tej zabawy potrzebny jest dowolny przedmiot.
33. Ciepło – zimno – Możemy użyć dużego guzika, pluszaka, kubeczka itp. – dziecko odgaduje ,gdzie jest schowany przedmiot. Miłej zabawy.