Lekcja – poznanie kontynentów i ich mieszkańców. Dziecko:
– rozpoznaje, nazywa kontynenty, pokazuje je na mapie,
– poznaje ogólne nazwy mieszkańców poszczególnych kontynentów,
– kształtuje przyjazny stosunek do dzieci z całego świata.
– poszerza swoje wiadomości na temat życia dzieci w innych krajach,
Do zajęcia możemy wykorzystać globus ( jeżeli dzieci posiadają w domu ) bądź zamieszczone ilustracje kontynentów.
Czy wiesz jak nazywają się duże lądy?
Są to KONTYNENTY– wielkie obszary lądowe otoczone wodami.
Na globusie poszczególne kontynenty oznaczone są kolorami. Dotykamy poszczególne części i wymieniamy ich nazwy: Europa, Azja, Ameryka
Północna, Ameryka Południowa, Afryka, Australia, Antarktyda.
Większość z nas lubi podróżować. Dzisiaj będziemy mieli okazję odwiedzić różne miejsca na kuli ziemskiej. Zapraszam w podróż dookoła świata. Odwiedzimy niezwykłe miejsca, poznamy nowe kontynenty i zwyczaje ludzi. Wyruszamy; jedziemy pociągiem ( dziecko naśladuje jazdę pociąciem) do Europy. Tutaj poznajemy Alę, która mieszka w Polsce. Następnie przesiadamy się do samolotu i lecimy samolotem do Afryki– naśladowanie ruchem lotu samolotu, gdzie poznajemy chłopca o imieniu Numbi. Następnym etapem naszej podróży jest Azja „Płyniemy (dziecko naśladuje ruchem wiosłowanie w łodzi) do Japonii, nazywanej krajem Kwitnącej Wiśni, gdyż niemal w całym państwie możemy spotkać mnóstwo tych drzew, tutejsi mieszkańcy zakładają swoje tradycyjne stroje – kimona, jedzą potrawy z ryżu posługują się pałeczkami” a w Japonii poznajemy 7 letnią dziewczynkę o imieniu Kiem-an-fu. Następnie odwiedzamy mieszkańca Kanady w Ameryce Północnej . Odarpi to chłopiec który mieszka w Grenlandii. Eskimosi żyją w rejonie Bieguna Północnego. Ubierają się w kurtki, spodnie uszyte z foczej skóry, które doskonale chronią przed zimnem i wiatrem. Tam gdzie mieszkają Eskimosi, lody nie topnieją przez większą część roku, dlatego poruszają się oni głównie skuterami śnieżnymi i saniami ciągniętymi przez psy. Po przygodzie z arktycznymi zwierzętami marzymy o gorącym słońcu i jakimś ciepłym kraju. Lecimy do Australii. W Australii poznajemy siostry Polę i Kely.
Opowiadanie „Jesteśmy różni i to nas łączy”
Przedstawia obraz wyimaginowanego świata: wyobraź sobie świat bez różnic. Wszyscy jesteśmy jednakowi, podobni do siebie jak dwie krople wody. Mówimy tym samym językiem, taką samą barwą głosu. Mamy jednakowy kolor skóry, oczu i włosów. Nasze ubrania, domy i samochody są identyczne. Nawet rośliny i zwierzęta niczym się od siebie nie różnią. Wszystko jest takie samo, łącznie z naszymi uczuciami.
A teraz wyobraźcie sobie teraz świat, który Cię otacza. Ludzie różnią się od siebie, mówią różnymi językami, inną barwą głosu, ich kolor skóry, oczu i włosów jest odmienny .Domy dookoła mają ciekawe formy i kształty, a pojazdy są różnych kolorów i marek.
Który świat podoba Ci się bardziej – ten jednokolorowy czy ten barwny?
Przedstaw -narysuj ten świat który Ciecie otacza- praca plastyczne
Wiersz pt.,,,Kontynenty”.
Dziecko wskazuje kontynenty i poznaje ich mieszkańców
,,Kontynenty ja wymienię teraz Wam
Europa, Azja i Antarktyda
Północna, Południowa Ameryka
Australia i Afryka
Siedem kontynentów już na pamięć znam
A w Europie , a w Europie żyję Ja
A w Europie żyję Ja”
mieszkańcy Europy to Europejczycy, Polska leży w Europie
mieszkańcy Azji to Azjaci
mieszkańcy Ameryki to Amerykanie
mieszkańcy Afryki to Afrykanie
mieszkańcy Australii to Australijczycy
wszyscy jesteśmy mieszkańcami tej samej planety. Jesteśmy Ziemianami .
Ziemia to nasz wspólny dom.