Materiały do pracy z dzieckiem – Kontynenty i ich mieszkańcy.

Lekcja – poznanie kontynentów i ich mieszkańców. Dziecko:

 rozpoznaje, nazywa kontynenty, pokazuje je na mapie,

– poznaje ogólne nazwy mieszkańców poszczególnych kontynentów,

– kształtuje przyjazny stosunek do dzieci z całego świata.

– poszerza swoje wiadomości na temat życia dzieci w innych krajach,

Do zajęcia możemy wykorzystać globus ( jeżeli dzieci posiadają w domu ) bądź zamieszczone ilustracje kontynentów.

Czy wiesz  jak nazywają się duże lądy? 

 Są to KONTYNENTY– wielkie obszary lądowe otoczone wodami.

 Na globusie poszczególne kontynenty oznaczone są kolorami. Dotykamy poszczególne części i wymieniamy ich nazwy: Europa, Azja, Ameryka

 Północna, Ameryka Południowa, Afryka, Australia, Antarktyda.

Większość z nas lubi podróżować. Dzisiaj będziemy mieli okazję odwiedzić różne miejsca na kuli ziemskiej. Zapraszam w podróż dookoła świata. Odwiedzimy niezwykłe miejsca, poznamy nowe kontynenty i zwyczaje ludzi. Wyruszamy; jedziemy pociągiem ( dziecko naśladuje jazdę pociąciem) do Europy. Tutaj poznajemy Alę, która mieszka w Polsce. Następnie przesiadamy się do samolotu i lecimy samolotem do Afryki– naśladowanie ruchem lotu samolotu, gdzie poznajemy chłopca o imieniu Numbi. Następnym etapem naszej podróży jest Azja „Płyniemy (dziecko naśladuje ruchem wiosłowanie w łodzi)  do Japonii, nazywanej krajem Kwitnącej Wiśni, gdyż niemal w całym państwie możemy spotkać mnóstwo tych drzew, tutejsi mieszkańcy zakładają swoje tradycyjne stroje – kimona, jedzą potrawy z ryżu posługują się pałeczkami” a w  Japonii poznajemy 7 letnią dziewczynkę o imieniu Kiem-an-fu. Następnie odwiedzamy mieszkańca Kanady w Ameryce Północnej . Odarpi to chłopiec który mieszka w Grenlandii. Eskimosi żyją w rejonie Bieguna Północnego. Ubierają się w kurtki, spodnie uszyte z foczej skóry, które doskonale chronią przed zimnem i wiatrem. Tam gdzie mieszkają Eskimosi, lody nie topnieją przez większą część roku, dlatego poruszają się oni głównie skuterami śnieżnymi i saniami ciągniętymi przez psy. Po przygodzie z arktycznymi zwierzętami marzymy o gorącym słońcu i jakimś ciepłym kraju. Lecimy do Australii. W Australii poznajemy siostry Polę i Kely.

  Opowiadanie „Jesteśmy różni i to nas łączy”

Przedstawia obraz wyimaginowanego świata: wyobraź sobie świat bez różnic. Wszyscy jesteśmy jednakowi, podobni do siebie jak dwie krople wody. Mówimy tym samym językiem, taką samą barwą głosu. Mamy jednakowy kolor skóry, oczu i włosów. Nasze ubrania, domy i samochody są identyczne. Nawet rośliny i zwierzęta niczym się od siebie nie różnią. Wszystko jest takie samo, łącznie z naszymi uczuciami. 

A teraz wyobraźcie sobie teraz świat, który Cię otacza. Ludzie różnią się od siebie, mówią różnymi językami, inną barwą głosu, ich kolor skóry, oczu i włosów jest odmienny .Domy dookoła mają ciekawe formy i kształty, a pojazdy są różnych  kolorów i marek.

Który świat podoba Ci się bardziej – ten jednokolorowy czy ten barwny?

Przedstaw -narysuj ten świat który Ciecie otacza- praca plastyczne

Wiersz  pt.,,,Kontynenty”.

Dziecko wskazuje kontynenty  i poznaje ich mieszkańców

 ,,Kontynenty ja wymienię teraz Wam

Europa, Azja i Antarktyda

Północna, Południowa Ameryka

Australia i Afryka

Siedem kontynentów już na pamięć znam

A w Europie , a w Europie żyję Ja

A w Europie żyję  Ja”

 mieszkańcy Europy to Europejczycy, Polska leży w Europie

 mieszkańcy Azji to Azjaci

 mieszkańcy Ameryki to Amerykanie

 mieszkańcy Afryki to Afrykanie

 mieszkańcy Australii to Australijczycy

 wszyscy jesteśmy mieszkańcami tej samej planety. Jesteśmy Ziemianami .

 Ziemia to nasz wspólny dom.