Jak spędzać czas z dzieckiem w domu

 

WIRTUALNE ZWIEDZANIE

Większość z nas posiada komputer i dostęp do internetu. Mimo, że instytucje kultury i muzea są zamknięte, niektóre z nich proponują nam wirtualną wizytę. Możesz pokazać dziecku ciekawe zabytki w Polsce i zabrać go w miejsca, w których nigdy nie był.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zachęca do korzystania z kultury online. Ich zestawienie można znaleźć na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

OGLĄDANIE ALBUMÓW ZE ZDJĘCIAMI

Pokaż dziecku swoje zdjęcia z dzieciństwa i czasów kiedy jeszcze nie było go jeszcze na świecie. Oglądajcie wspólnie albumy ze zdjęciami dziecka gdy było niemowlakiem. Dzieci bardzo chętnie słuchają opowieści z ich wczesnego dzieciństwa, którego przecież nie pamiętają. To także okazja aby opowiedzieć dziecku o swoim dzieciństwie i nauczyć go kilku zabaw z „naszych czasów”.

CAMPING W DOMU

Camping czy piknik w domu to nie to samo co w terenie, ale też może dostarczyć wiele radości. Zbudujcie namiot lub tipi, urządźcie ucztę na kocu czy dywanie. Bawcie się wspólnie.

RODZINNE UKŁADANKI

Układanie puzzli rozwija spostrzegawczość, wyobraźnię przestrzenną, zdolności manualne, pamięć oraz umiejętność analizy i syntezy. To zajęcie, które nie ma ograniczeń wiekowych, wystarczy odpowiednio dobrać trudność wzoru i wielkość elementów. Nie musicie ułożyć całej układanki jednego dnia. Wystarczy znaleźć miejsce gdzie przechowacie ułożone elementy i możecie wrócić do tej zabawy później. Badania wykazały, że dzieci układające puzzle od małego (2-4 lata), lepiej radzą sobie później z zadaniami matematycznymi.

SZUKANIE SKARBÓW

Dzieci uwielbiają znajdować ukryte przedmioty i rozwiązywać zagadki – zwłaszcza gdy na końcu ukryta jest nagroda. Napisz lub narysuj wskazówki na karteczkach. Umieść pierwszą wskazówkę w łatwo dostępnym miejscu. Następnie zostaw tyle wskazówek, ile chcesz w całym domu, tworząc szlak do ostatniego punktu. Poszukiwanie skarbów może prowadzić do jednej nagrody lub kilku małych – umieszczonych przy kolejnych wskazówkach.

GIMNASTYKA

Nawet jeśli spędzacie czas w domu, pamiętajcie o ruchu. Codzienna dawka ćwiczeń poprawi samopoczucie i rozładuje dziecięcą energię. Możecie zainspirować się propozycjami ćwiczeń, które znajdziecie w internecie lub dedykowanych aplikacjach.

NAUKA JĘZYKÓW OBCYCH

Z powodzeniem można uczyć się języków on-line. Warto do tego wykorzystać dostępne podcasty, darmowe aplikacje lub wykupić dostęp na platformach oferujących internetowe zajęcia z lektorem.

Lista przykładowych aplikacji:

  • Angielski dla dzieci
  • Lingokids – Nauka angielskiego dla dzieci
  • Duolingo
  • Memrise
  • 50 języków – 50 languages

KOLOROWANKI

Kolorowanie, bazgranie, malowanie to zajęcie, które uwielbia większość maluchów. Także starsze dzieci rysują z przyjemnością, a dorośli korzystają z kojącego wpływu sztuki sięgając po kolorowanki antystresowe. Rysowanie i kolorowanie to zajęcie dla domowników w każdym wieku.

ARTYSTYCZNIE

Z papieru lub niepotrzebnych materiałów można wyczarować naprawdę dużo. Ciekawą formą aktywności dla dzieci są wszelakie zajęcia plastyczne. Zwłaszcza takie w których można się trochę pobrudzić. Ale przecież to nie problem bo w domu można szybko pójść do łazienki i się umyć. Doskonale sprawdzą się tu zestawy do malowania i rysowania lub masy plastyczne, z których można wyczarować wiele wspaniałych kształtów. Jeśli wasze dziecko posiada zdolności manualne i dobrze radzi sobie również z mniejszymi elementami, pomyślcie o mozaikach do wyklejania lub składankach papierowych. Takie zabawy spodobają się zarówno dzieciom i dorosłym. To naprawdę świetnie relaksuje. Wspólnie stworzycie piękne prace, które staną się wyjątkową pamiątką. Na tej stronie znajdziecie kilka inspiracji: https://czasdzieci.pl/inspiracje/

KUCHARZ MAŁY, KUCHARZ DUŻY

Może to dobry czas aby dopuścić dziecko do kuchni? Nie chodzi tu o to aby samo przygotowywało dania bo jest na to jeszcze za małe, ale może pomóc nam przygotowywać np. śniadanie. Precyzyjne używanie łyżki czy widelca doskonali małą motorykę i koordynację wzrokowo-ruchową. To także świetna okazja aby próbować nowych produktów i poznawać ich smak. Wspólne gotowanie integruje, a przygotowanie posiłku przez dziecko będzie dla niego powodem do dumy. Poza tym samodzielnie przygotowane danie smakuje najlepiej i nawet znienawidzone warzywo okazuje się pyszne.

CZYTANIE, CZYTANIE… I JESZCZE RAZ CZYTANIE

Czytanie zawsze jest dobrym pomysłem. Każde dziecko uwielbia słuchać czytania. Możecie to robić nie tylko na dobranoc. To także doskonały pomysłu na chwilę relaksu w ciągu dnia. Można wtedy oglądać ilustracje w książce, porozmawiać o książce lub wymyślić zabawę na jej podstawie (na przykład krótkie przedstawienie). Możecie także wspólnie posłuchać audiobooków.

PLANSZÓWKI

Każdy z nas ma kilka gier planszowych w domu. Gry planszowe uczą współzawodnictwa, stosowania się do reguł, sztuki przegrywania, rozwijają myślenie logiczne, a przede wszystkim są źródłem świetnej zabawy dla całej rodziny.

ZABAWA W DOM

Dokładnie tak! Taka forma zabawy to doskonały sposób na rozwijanie u dzieci zmysłu obserwacyjnego i uczenie się wypełniania codziennych obowiązków lub odgrywania konkretnych ról. Dzięki zabawom naśladowczym budujemy w naszych pociechach zdolność myślenia przyczynowo – skutkowego i możemy w łatwy sposób tłumaczyć im pewne zjawiska. Zaangażujcie zatem swoje dziecko w wykonywanie codziennych czynności. Niech pomaga np. w wieszaniu prania, wycieraniu kurzy, zmywaniu podłogi itp.

Opracowała: Monika Jaworska