Kodowanie w przedszkolu – czyli zabawy przygotowujące do nauki programowania w grupie Zielonej

 

Kodowanie można zaczynać od prostych zabaw bez używania komputera. W ten sposób dzieci uczą się nowych kompetencji, poznając przy okazji nowe pojęcia i zwroty. Taka forma nauki poprzez zabawę doskonale przygotowuje dzieci do stawiania pierwszych kroków w programowaniu.

Za sprawą nauki kodowania i programowania, dziecko w przystępny sposób uczy się logicznego myślenia i w praktyce łączy ze sobą wiedzę ściśle matematyczną z wiedzą humanistyczną. Stworzenie nawet jednego z najprostszych programów wymaga dokładnego przeanalizowania wielu czynników z różnych obszarów nauki.

Do pierwszych zabaw i ćwiczeń wykorzystujemy matę edukacyjną z kolorowymi kubeczkami i symbolami graficznymi.  Mata jest dwustronna, jedna strona to stupolowa kratownica. Czerwone linie dzielą matę na symetryczne części. Osie na macie oznaczone są za pomocą cyfr i liter. Druga strona składa się z 81 kolorowych kół, pogrupowanych kolorystycznie po 9 z każdej barwy. Mata świetnie sprawdza się podczas wprowadzania elementów programowania do zajęć dydaktycznych, jak również jest  idealną pomocą w edukacji matematycznej.

Mamy również ozobota. To mały, bardzo inteligentny robot do nauki programowania. Ozobot  zabiera dzieci w niesamowitą przygodę rysowania, rozwiązywania problemów i pracy zespołowej. Dzięki kolorowym kodom (na kartce papieru) dzieci przygotowują zadania, które wykonuje robot i w ten sposób tworzą swoje pierwsze programy.

Zabawy w kodowanie w łagodny i przyjazny sposób wprowadzają dzieci w świat  przyszłości.