Andrzejki w grupie Zielonej

W polskim kalendarzu istnieje wiele kart, które zdecydowanie warto odkurzyć, chociażby po to, aby pokazać naszym dzieciom zwyczaje kultywowane przez ich dziadków i pradziadków. Jednym z takich świąt są andrzejki.
Obchodzone w Polsce w noc z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Z biegiem czasu stały się głównie pretekstem do brania udziału w imprezach tanecznych, które z ich dawną formą mają niewiele wspólnego. Tymczasem tradycja andrzejkowych wieczorów sięga zamierzchłych czasów. Pierwsze pisemne wzmianki o tym święcie pochodzą z XVI wieku. Warto dodać, że obrzędy z nimi związane daleko wykraczają poza znane nam lanie wosku i tańce. Zabawy w wróżenie  miały dać odpowiedź na długo oczekiwane pytania. W Wigilię św. Andrzeja prześcigano się w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość. Tradycje wróżb przetrwały do dzisiaj. Obecnie Andrzejki są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji.

Również w naszej grupie odbyła się zabawa andrzejkowa. Na początku dowiedzieliśmy się kto kim będzie w przyszłości. Aby się tego dowiedzieć każde dziecko musiało przebić balon, gdyż to właśnie w jego środku znajdowała się odpowiedź na pytanie Kim będę, gdy dorosnę? Okazało się, że przebicie balonu może być baaardzo ekscytujące, a nawet trochę straszne. Ludwik na wszelki wypadek chował się za placami Pani Marceli.  No i oczywiście nie każdy był zadowolony z wizji swojej przyszłości. Michał nie chciał zostać pisarzem. Dopiero gdy dowiedział się, że może podróżować po całym świecie i opisywać co widział poprawił mu się humor. Za to Ignacy tryskał radością, gdyż okazało się, że zostanie kucharzem, a zawsze o tym marzył. Nel i Iga będą weterynarzami, Karolinka modelką, Marcel pilotem, Joachim marynarzem. Mamy jeszcze ogrodników, dziennikarzy, policjantów i fryzjerów. Po takich emocjach przyszła pora na dyskotekę. Bawiliśmy się przy muzyce z płyty naszego pana Dominika, a później nie mogło zabraknąć Ruda tańczy jak szalona oraz Oczu zielonych . Były również specjalne dedykacje np. Mama ostrzegała dla Michalinki. Było wesoło, radośnie i wszyscy dobrze się bawili.