Ciekawe rozmowy na temat telefonów

To wcale nie tak odległe czasy, gdy telefon był przedmiotem pożądania wielu osób, w dodatku przedmiotem często niedostępnym. Pamiętam czas oczekiwania na zainstalowanie w domu telefonu stacjonarnego. Barwne wspomnienia.

Dziś sprawa ma się inaczej. Właścicielem telefonu, niemal natychmiast może stać się każdy, kto tego potrzebuje.  Otrzymujemy urządzenie, które ma wiele atrakcyjnych funkcji, w obecnych czasach: niezbędnych. Są dla nas pożyteczne, ale paradoksalnie mogą być również zagrożeniem. Wiedzą o tym też dzieci.

To właśnie do nich skierowałam prezentację na temat dawnych i współczesnych telefonów oraz ich funkcji w przeszłości i w czasach dzisiejszych. Dzieci posiadają bardzo dobrą orientację w technologicznych możliwościach tkwiących w telefonach. O tym jak bardzo atrakcyjne są dla nich owe telefoniczne możliwości świadczy posiadana przez nie wiedza na ten temat i chęć z jaką od pewnego czasu, z własnej inicjatywy samodzielnie konstruują swoje dziecięce telefony. Porozmawialiśmy również o pożytkach związanych z korzystaniem z telefonów oraz o niepożądanych sytuacjach, które mogą być z związane z niektórymi telefonicznymi funkcjami. Dzieci okazały się wspaniałymi słuchaczami, rozmówcami i doskonałymi obserwatorami.

Tego dnia zaprezentowałam również dzieciom jak można wykonać telefon z przygotowanych przeze mnie materiałów plastycznych. Chętnych konstruktorów było wielu. Mam wrażenie, że ta aktywność przyniosła dzieciom bardzo dużo przyjemności.