Dyniowy zawrót głowy – warsztaty kulinarne z Panią Madzią.

Początek tygodnia zaczął się w naszej grupie niezmiernie ciekawie, ponieważ właśnie dzisiaj odwiedziła nas Pani Madzia, mamusia naszej Nel, która przygotowała dla nas wyjątkowe warsztaty kulinarne z dynią w roli głównej. Nasze zajęcia odbyły się na tarasie, co pozwoliło nam jeszcze bardziej wczuć się w klimat niedawno rozpoczętej pory roku. Pani Madzia wprowadziła nas w temat rozmawiając z dziećmi o jesieni, jej darach, które ze sobą niesie i możliwościach ich wykorzystania. Nieco dłużej zatrzymaliśmy się na temacie dyni, bo to ona właśnie była bohaterką naszych warsztatów. Dzieci opisywały jej wygląd, zastanawiały się co można z niej robić i jak ją wykorzystać w przedszkolnej społeczności. Było bardzo dużo pomysłów, od potraw kulinarnych po wykorzystanie dyni jako piłki do kręgli 🙂 Nasza Nel pokazała dynię, którą samodzielnie wyhodowała na swojej działce, i która teraz stanowi dekorację jej mieszkania. Po naszej burzy mózgów Pani Madzia pokazała dzieciom swój sposób na wykorzystanie dyni, a były to pięknie wyglądające konfitury. One nie tylko pięknie wyglądały, ale również wybornie smakowały. Mogliśmy skosztować dyni z jabłkiem, dyni z pomarańczą, z bananami a nawet z serkiem, a to wszystko bez grama cukru. Jedynym słodzikiem był tutaj naturalny sok pomarańczowy oraz daktyle….zatem przepysznie i bardzo zdrowo. Dzieci ochoczo podchodziły do stolika, smarowały wybranym przez siebie smakiem, przygotowane wcześniej przez Panią Madzię i dziewczynki naleśniki, a później z ogromnym apetytem wszyscy zajadali się tymi pysznościami.

Kiedy skończyliśmy pałaszowanie naleśników Pani Madzia zaprosiła wszystkie dzieci do działań plastycznych. Na przygotowanych wcześniej stanowiskach i rozłożonych brystolach, dzieci, ziemniaczanymi stempelkami oraz paluszkami moczonymi w farbie tworzyły jesienne drzewo – plakat dla pani jesieni, która od wieków zachwyca swoją paletą barw i pejzażem.

Bardzo serdecznie DZIĘKUJEMY Pani Madzi za tak miło i twórczo rozpoczęty tydzień, za czas poświęcony do przygotowania warsztatów i za całą masę wiedzy i inspiracji na pyszne i przede wszystkim zdrowe przetwory. Zatem zajadajmy się na zdrowie 🙂 DZIĘKUJEMY.