Przyszła do nas jesień – obserwujemy zmiany zachodzące w przyrodzie .

W związku z nadejściem kalendarzowej jesieni dzieci uczestniczyły w zajęciu dotyczącym zmian zachodzących jesienią w przyrodzie.  Wysłuchały wiersza  T. Śliwiaka ”Idzie jesień”.

Idzie łąką, idzie polem
pod złocistym parasolem.

Gdy go zamknie – słońce świeci.
Gdy otworzy – pada deszcz.

Kto to taki? Czy już wiecie?
Tak! To właśnie jesień jest!

Wspólnie zastanowiliśmy się gdzie my możemy spotkać jesień?? okazało się ,że w parku, w lesie, w polu , w sadzie, na placu zabaw, na osiedlu, na własnym podwórku. Jednym słowem jesień zawitała dookoła.  Spośród wielu zjawisk jakie możemy zaobserwować właśnie o tej porze roku dzieci starsze  bez problemu wymieniły znaczne niższą temperaturę powietrza co wiąże się z tym , że ubieramy już ciepłe bluzy, kurtki, cieplejsze obuwie, dni są coraz krótsze a ranki i wieczory są bardzo chłodne, na trawie pojawia się rosa.  Liście drzew zmieniają kolor na żółty, pomarańczowy, czerwony, brązowy  by w końcu opaść przed zimą, wiele liści z gatunków drzew liściastych opada na ziemię tworząc barwne kobierce co możemy zaobserwować w parkach i lasach. Jesienią niektóre dzieci miały możliwość zaobserwować przeloty ptaków, takich jak bocianyżurawie, kaczki i podzieliły się tym swoimi spostrzeżeniami z dziećmi w grupie. Rozmawialiśmy na temat darów jakie otrzymujemy  dzięki jesieni tj. kasztany, żołędzie, szyszki, jarzębina, grzyby, orzechy, kwiaty i  nasiona a także owoce( jabłka, gruszki, śliwki, winogrono, brzoskwinia)  i warzyw ( marchewka, pietruszka, buraczki, dynia, seler, ziemniaki i wiele innych)

Wszystko to świadczy, że skończyło się już lato i na dobre zawitała u nas jesień. Ale aby się przekonać, zobaczyć  i doświadczyć tego o czym rozmawialiśmy podczas lekcji ogólnorozwojowej wybraliśmy się na spacer po osiedlu Słonecznym. Podczas spaceru obserwowaliśmy jaki świat jest piękny i kolorowy, dzieci chętnie zbierały kolorowe liście, podziwiały kwitnące jesienne kwiaty i trawy. Bogactwa przyrody jakie udało nam się wspólnie zebrać podczas spaceru przynieśliśmy do przedszkola i wzbogaciliśmy nasz kącik przyrodniczy.