Ćwiczenia artykulacyjne i oddechowe – spacer edukacyjny.

W ramach spaceru edukacyjnego odwiedziłam dzisiaj przedszkolaki z grupy Niebieskiej.

Zaproponowałam Im ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne oraz różnego rodzaju zabawy oddechowe:

  • Gimnastyka buzi i języka,
  • Dmuchanie kolorowych piórek tak, aby utrzymały się w powietrzu,
  • Huśtawki – wprawianie papierowych huśtawek w ruch oddechem,
  • Tor przeszkód – ćwiczenia oddechowe połączone z ćwiczeniami artykulacyjnymi,
  • Karty edukacyjne: kropki muchomora, choinka, kwiatek, ćwiczenia w liczeniu – wciąganie powietrza przez słomkę z jednoczesnym unoszeniem poszczególnych elementów i układaniem w odpowiednim miejscu na karcie,
  • Segregowanie pomponików do miseczek ze względu na kolor i wielkość za pomocą słomek,
  • Kolorowe konfetti – dmuchanie przez słomkę do butelki z wodą; obserwowanie powstałych bąbelków oraz poruszających się elementów,
  • Mecz – dmuchanie na piłeczkę ping-pongową.

Rozwój mowy u dzieci jest zróżnicowany i  nie zawsze przebiega prawidłowo.  Okres przedszkolny to doskonały czas na doskonalenie mowy i kształtowanie sprawności językowej. Warunkiem prawidłowej wymowy jest sprawny aparat mowy oraz umiejętność prawidłowego posługiwania się oddechem. Dlatego często wplatamy w zajęcia ćwiczenia oddechowe i usprawniające narządy artykulacyjne, dostosowując je do indywidualnych możliwości i potrzeb dzieci. Zabawy tego typu są bardzo lubiane przez dzieci i chętnie wykonywane.

 

Dzień Lego w grupie Żółtej- spacer edukacyjny.

Międzynarodowy Dzień Lego obchodzony jest 28 stycznia, na cześć złożenia patentu na klocki Lego w 1985 roku. Ludzie świętują ten dzień na różne sposoby. Dzieci uwielbiają wszelkiego rodzaju klocki, bo to najbardziej kreatywna zabawka świata. Klocki uczą myślenia, planowania, umiejętności odtwarzania, ale też tworzenia i eksperymentowania. To zabawka najbardziej pobudzająca do aktywności, twórczej zabawy, a nawet nauki. Z pozoru kawałek plastiku z wypustkami, które umożliwiają łączenie z innymi elementami. Ale właśnie ta możliwość łączenia, budowania i kreowania dziecięcej rzeczywistości umożliwia małym konstruktorom nieograniczone możliwości zabawy i nauki.

Grupa  Żółta również obchodziła ten dzień w przedszkolu. Tego dnia zaprosiłam dzieci do zabawy klockami w niekonwencjonalny sposób. Zajęcia rozpoczełam od zabawy symetrycznej. Warto dziecku pokazać jak ułożone przedmioty wyglądają w lustrzanym odbiciu. Układamy początkowo po 3-4 przedmioty i odtwarzamy ten sam wzór z drugiej strony. Pracowaliśmy w połączeniu z materiałem przyrodniczym. Następnie przeszliśmy do transferu klocków- wystarczyły dwa pojemniki, a do tego klocki i drewniane pałeczki, za pomocą których dziecko przenosiło klocki z jednego miejsca w drugie niczym mały dźwig.Taka wspólna zabawa uczy dzieci precyzji ruchów, cierpliwości, i trenuje rączki i palce do nauki pisania.  Później  odtwarzaliśmy szeregi  i sekwencje kolorystyczne.Układaliśmy szereg z czterech różnych kolorów klocków, trzymając się powtarzalnej sekwencji kolorystycznej np.: niebieski, czerwony i żółty klocek. Dodawaliśmy i sortowaliśmy kolorystyczne klocki dokładając do dobrze znanych  dzieciom kolorowych tabliczek Montessori. Klocki  lego świetnie sprawdzają się tez w obrazowej nauce dodawania. Przykładowo dodawaliśmy dwa klocki pomarańczowe do czterech żółtych i łączyliśmy je w jedną wieżę. Następnie liczyliśmy i zapisywaliśmy działanie na kartce. Na koniec pobytu w grupie Żółtej zostawiłam sobie zabawę w „kółko i krzyżyk”. Na podłodze, za pomocą papierowej taśmy, wykleiłam plansze do gry, a potem przez dłuższy czas trwały rozgrywki pomiędzy dziećmi.

Jak widać klocki LEGO mają w sobie ogromny potencjał. Można je wykorzystywać nie tylko do budowania, kreowania i tworzenia rozmaitych budowli, ale również do wielu zabaw nawet z najmłodszymi dzieci. Było mi bardzo miło gościć w Grupie Żółtej i świetnie się bawić.

                                                          Joanna Tarczydło- nauczyciel z grupy Niebieskiej

Wyniki Konkursu Piosenki Anglojęzycznej

Niezmiernie miło nam poinformować, że Kinga Sikora i Wojciech Drapała z grupy czerwonej zdobyli III miejsce w Miejskim Konkursie Piosenki Anglojęzycznej „Let’s Sing” dla przedszkolaków, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 10 w Jarosławiu. Dzieci zaprezentowały piosenkę o przeciwieństwach „Open, shut them”. Serdecznie Gratulujemy!

Mieszkańcy Arktyki i Antarktydy

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie IMG_20220127_094030-2-2-641x1024.jpg

       W ramach spaceru edukacyjnego w grupie żółtej w dniu 26 stycznia odbyły się zajęcia na temat Arktyki i Antarktydy. Podczas tych zajęć dzieci  poznały  florę i faunę najzimniejszych terenów na Ziemi oraz dowiedziały się jak nazywają się ludzie tam żyjący i jak wygląda ich codzienne życie na terenach Arktyki. Dzieci obejrzały również  zdjęcia na których przedstawiono stacje badawcze na Antarktydzie. Podczas tych zajęć  dzieci wykonywały ćwiczenia dotyczące zwierząt występujących na terenie Arktyki i Antarktydy. Uwieńczeniem wspólnych zajęć było obejrzenie filmu edukacyjnego. Warto dodać ,że niektóre  wykazały się bardzo dużą wiedzą na temat tych zimnych obszarów.

Zabawy tematyczne.

Zabawy tematyczne to dla dziecka intuicyjna nauka życia w społeczeństwie. Zabawy w dom, w sklep, w lekarza czy w majsterkowicza to jedne z ulubionych zabaw dzieci w wieku przedszkolnym. Wynika to z wnikliwej obserwacji świata dorosłych i wielkiej chęci ich naśladowania. Zabawy tematyczne są bardzo ważne dla rozwoju różnych umiejętności – umożliwiają dziecku uczenie się ról społecznych, wpływają na sferę emocjonalną, wzbogacają słownik dziecka, rozwijają umiejętności komunikacyjne oraz wyobraźnię. W ostatnim czasie wzbogaciłyśmy otoczenie o nowe materiały do zabaw tematycznych. Cieszą się one dużym zainteresowaniem wśród przedszkolaków.

W ciągu ostatnich dwóch dni nasza wiejska zagroda zmieniała się nie do poznania – żałuję tylko, że nie zrobiłam zdjęcia przed „metamorfozą” 🙂 Jestem przekonana, że będzie to kolejna, atrakcyjna pomoc do zabaw językowych i dźwiękonaśladowczych.

 

Babciu i Dziadziu w dniu Waszego święta…

To już kolejny rok kiedy nie możemy uroczyście świętować Dnia Babci i Dziadzia z udziałem wyjątkowych Gości. W naszym przedszkolu zawsze było to ogromne święto połączone z poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Ze względu na obecną sytuację nie mogliśmy tak świętować, dlatego aby sprawić radość Kochanym Dziadkom przedszkolaki wykonały piękne laurki, które wręczyły swoim bliskim w domach. Ponadto nagraliśmy jasełka połączone z życzeniami, które były dedykowane właśnie Im. Film będzie piękną pamiątką dla wszystkich. Nagraniem filmu zajął się Pan Witalis – tatuś Niny, który zrobił to profesjonalnie, za co bardzo serdecznie dziękujemy.

My również dołączamy się do życzeń przedszkolaków życząc Państwu dużo, dużo zdrowia, spokoju, radości i pociechy z wnuków.