Zajęcia edukacyjne w ogrodzie przedszkolnym

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Laka.jpg

W naszym ogrodzie tworzymy  różnorodność roślin.Stworzona  baza dydaktyczna rozbudziła jeszcze bardziej dotychczasowe zainteresowanie roślinami. Postanowiliśmy dać dzieciom możliwość pogłębiania wiedzy przyrodniczej i badawczej na temat życia roślin rustykalnych o różnych porach roku. Odkrywanie budzi ogromne emocje dzieci, daje niezmierzoną satysfakcję. Przedszkolaki uczą się, że rośliny  nie tylko  pachną i ładnie wyglądają, ale chronią przed kurzem z ulicy, poprawiają mikroklimat i są miejscem bytowania owadów, bez których ogród jest martwy. Chcemy zwrócić uwagę, że zdobią otoczenie – malowniczością, zapachem, wyglądem, rośliny są nieodłącznym atrybutem polskiego krajobrazu. Bardzo ciekawym tematem była lekcja o ziołach i kwiatach łąkowych zorganizowana i przeprowadzona przez panią Agnieszkę Kużmicką,mamusię Iwa i Jeremiego i panią Aleksandrę Michalską, nauczycieli Zespołu Szkół Innowacyjnych w Jarosławiu. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się o rodzajach ziół i ich zastosowaniu. Dzieci  z pomocą uczennic szkoły mogły posadzić kwiaty do własnej doniczki, aby następnie  obserwować ich rozwój. Uwieńczeniem wspólnych zajęć była praca plastyczna  wykonana w grupach z pomocą uczennic poprzez ozdabianie postaci dziewczynki i chłopca  kolorowymi kwiatami zebranymi w ogrodach i na łąkach. Dziękujemy za piękne zajęcia. W myśl uczonego Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem” będziemy kształtować u dzieci postawę badawczą oraz rozbudzać ich naturalną ciekawość poznawczą w najbliższym otoczeniu. Będziemy kształtować pozytywne postawy naszych wychowanków, by przyszłe pokolenia darzyły szacunkiem każde stworzenie.

Udział dzieci w Przeglądzie Twórczości Dziecięcej ,,Bajkowy Świat”.

W sobotę, 18 czerwca, dzieci z Grupy Zielonej i Czerwonej wzięły udział w 19 Przeglądzie Twórczości Dziecięcej ,,Bajkowy Świat” organizowanym przez PSONI Koło w Jarosławiu.

„Maria Konopnicka Dzieciom” – pod takim tytułem odbył się tegoroczny przegląd teatralny, a nasi wspaniali aktorzy zaprezentowali na deskach JOKiSu przedstawienie zainspirowane wierszem Marii Konopnickiej „Co słonko widziało”. Mimo, iż dla wielu naszych aktorów był to pierwszy występ na tak dużej scenie, to wszyscy spisali się doskonale. Gratulujemy. Było cudownie a Wy BYLIŚCIE WSPANIALI!

Wszystkie dzieci występujące na scenie zostały obdarowane upominkami ufundowanymi przez Burmistrza Miasta Jarosławia i Starostę Powiatu Jarosławskiego.

Dziękujemy organizatorom za zaproszenie. Do zobaczenia za rok 🙂 

Osobne i równie serdecznie podziękowania kierujemy w stronę wszystkich, którzy pomogli nam w organizacji tego przedsięwzięcia. Pani Małgosi, naszym kochanym Rodzicom za wyposażenie dzieci w stroje, za transportowanie naszej scenicznej dekoracji, za rozkładanie jej na scenie, za pomoc w opiece nad naszymi aktorami oraz za tak liczną obecność i ogromny doping na widowni. Czuliśmy Waszą dobrą energię, dlatego wszystko wyszło doskonale. DZIĘKUJEMY!

ZADBAJMY O BEZPIECZEŃSTWO NASZYCH POCIECH W CZASIE WAKACJI.

Okres wakacji, to czas, na który dzieci czekają ze szczególnym utęsknieniem.

Dzieci podczas zabaw zapominają o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. To właśnie podczas wakacji rośnie liczba tragicznych wypadków, których można uniknąć uświadamiając dzieci o grożących im niebezpieczeństwach i w miarę możliwości zabezpieczyć je przed nimi.

  • Bardzo ważną i istotną sprawą jest zabezpieczenie dziecka w elementy odblaskowe widoczne z dużej odległości!
  • Zawsze bądźcie czujni i interesujcie się, czym wasze dziecko się bawi, z kim i gdzie.
  • Kontrolujcie jego czas wolny oraz rozmawiajcie z nim jak najwięcej.

Do najczęstszych przyczyn wypadków należą:

– spontaniczne nagłe wtargnięcie na jezdnie

– brak opieki nad dzieckiem, które znajdują się na drodze

– zabawy na ulicach i poboczach dróg

– oraz wtargnięcia na jezdnie zza stojących pojazdów

  1. Zachowanie na ulicy

Przedszkolak nie powinien sam wychodzić na ruchliwą ulicę, nawet jeśli wydaje nam się, że opanował już sztukę przechodzenia przez jezdnię. Nie wystarczy wielokrotne powtarzanie dziecku zasad przy tym obowiązujących („spójrz w prawo, w lewo, jeszcze raz w prawo i upewnij się czy nie nadjeżdża samochód”), sami także musimy robić to prawidłowo! W czasie spacerów zachęcajmy malucha, aby pokazał nam jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię.

2.Podróż samochodem

Dla dziecka najważniejszym elementem wyposażenia samochodu powinien być odpowiedni do jego wieku i wagi fotelik! Koniecznie musi być solidnie umocowany pasami na tylnym siedzeniu. Dla bezpieczeństwa własnej pociechy, w tej kwestii nie ustępuj protestom dziecka. Przyzwyczaj je, że nie ruszycie z miejsca, jeśli dziecko nie będzie siedziało zapięte w foteliku (czy na podstawce). Kiedy podróż jest długa i męcząca zrób przerwę. W upalne dni nie zostawiaj dziecka samego w samochodzie (zwłaszcza na pełnym słońcu), ponieważ grozi to odwodnieniem czy udarem słonecznym.

3. Odpoczynek nad wodą

Popularnym miejscem letnich wyjazdów są okolice akwenów wodnych. Dzieci lubią kąpiele, plażowanie, czy budowanie zamków z piasku. Niestety, zdarza się, że oddający się słonecznym rozkoszom opiekunowie zapominają o własnych pociechach. Tymczasem wystarczy kilka chwil, aby ciekawy świata maluch zgubił się w tłumie wypoczywających, bądź, aby skusiła go ciepła woda. Mając świadomość ewentualnych niebezpieczeństw, wybierając miejsce do pływania decydujmy się na kąpieliska z ratownikiem, który profesjonalnie zareaguje w sytuacji zagrożenia. Pamiętajmy, że bezmyślnością jest pice alkoholu podczas odpoczynku nad wodą, zwłaszcza w sytuacji, kiedy mamy pod opieką przedszkolaka!

4.Ostrożnie ze słońcem

W upalne dni pamiętajmy o właściwej ochronie przed słońcem i zapobiegajmy oparzeniom. Lekarze są zgodnie, że delikatna skóra dziecka nie jest jeszcze odporna na intensywne promieniowanie słoneczne. Radzą, aby unikać długiego przebywania w pełnym słońcu między godz. 10 a 15. W tym czasie dzieci powinny się bawić w miejscach zacienionych. Wiedząc, że znaczna część promieni przenika przez chmury stosuj kremy ochronne z filtrami UVA o wysokim faktorze przeznaczone dla dzieci nawet w mniej słoneczne dni. Wykorzystujmy parasole. Dbajmy o właściwe ubranie, przede wszystkim o przewiewne nakrycie, które będzie chroniło głowę i wrażliwy kark. Pamiętajmy, że mózg bardzo szybko się nagrzewa, a ponieważ jest organem dobrze ukrwionym łatwo dochodzi do przegrzania całego organizmu. Starszego przedszkolaka warto zachęcać do samodzielnej dbałości o skórę proponując mu np. , aby wysmarował się kremem ochronnym barwiącym ciał. Będzie to dla niego wspaniała zabawa. W upalne dni należy pamiętać o dostarczaniu organizmowi dziecka wystarczającej ilości płynów.

5.W lesie i na wsi

Obawy osób wypoczywających w okolicach leśnych budzą owady, głównie komary, kleszcze i pszczoły. Najlepszą ochroną przed tego typu zagrożeniem jest ubieranie dziecka w spodnie i koszulkę z długim rękawem, a na głowę – czapkę (unikajmy jaskrawych kolorów). Nieosłonięte części ciała warto posmarować preparatem chroniącym przed owadami. Wychodząc z domu sprawdźmy, czy ubranie nie jest poplamione słodkimi produktami. Po powrocie z lasu dokładnie oglądajmy skórę, czy nie ma w niej kleszcza. Poza tym, unikajmy jedzenia słodyczy na powietrzu, a podając dziecku picie sprawdzajmy, czy na obrzeżu lub wewnątrz naczynia nie ma pszczół czy os. Wyjeżdżając na wieś sprawdźmy, czy w miejscach, gdzie bawi się malec nie ma niebezpiecznych maszyn i urządzeń rolniczych.

Już teraz warto się upewnić, czy nasza pociecha pamięta jak się nazywa, wie gdzie mieszka i ewentualnie zna numer domowego telefonu. Mamy nadzieję, że po wakacjach spotkamy się zdrowi i wypoczęci, czego serdecznie życzymy

PAMIĘTAJMY !

                         Dziecko naśladuje dorosłych, to my rodzice powinniśmy wystrzegać się wszelkich błędów, brawury i lekceważenia przepisów –gdyż jesteśmy obserwowani nieustannie przez dziecko, które przyjmuje nasze postępowanie za normę i naśladuje nas.

ZDROWIE, ŻYCIE I BEZPIECZEŃSTWO NASZYCH DZIECI JEST NAJWYŻSZĄ WARTOŚCIĄ, O KTÓRĄ POWINNIŚMY SIĘ TROSZCZYĆ.