Pomysły na zabawy z dziećmi w domu.

Kochani Rodzice, poniższy tekst to garść pomysłów na zabawę z dzieckiem w warunkach domowych. Może ktoś z Was znajdzie tutaj inspirację dla siebie i swojej pociechy. Korzystajcie 🙂 

Wspinaczka.
Jeśli masz dużo poduszek, zrób z nich tor przeszkód. Ułóż je jedna na drugiej, przykryj kocem, zrób z nich bezludne wyspy. Zadaniem dziecka będzie pokonywanie pagórków, omijanie wyimaginowanej wody i znalezienie się na wyspie. Zabawa dobrze rozwija umiejętności ruchowe dziecka.

Tajemniczy przedmiot.
Do woreczka włóż jakiś przedmiot. Dziecko nie widząc go, uruchomi zmysł dotyku i będzie próbowało odgadnąć co też kryje się w środku. Zabawę możesz zmodyfikować np. zasłaniając dziecku oczy i podając mu przyprawę do wąchania, lub wybrany produkt do spróbowania.

Dom.
Jeśli masz w piwnicy karton po telewizorze, albo innym sprzęcie, zrób z niego domek dla dziecka lub jego lalki (dla chłopców może być to garaż dla samochodów). Wytnij w nim drzwi i okna a dziecko pomaluje je tak, jak chce. Niech ta powstała budowla stanie się inspiracją do różnorodnych zabaw tematycznych.

Maski.
Na brystolu odrysujcie swoje dłonie, tak, by tworzyły lustrzane odbicie. Wytnijcie je, zróbcie otwory na oczy. Zadaniem dziecka będzie pięknie pokolorować maskę, przykleić ją do ołówka lub słomki. Włącz radosna melodię, tańczcie w jej takt. Co jakiś czas ściszaj muzykę i mów „dłoń do dłoni”, „stopa do stopy”, „plecy do pleców” itp. Wtedy będziecie musieli odłożyć maski i złączyć się wybranymi częściami ciała. Zabawa uczy rozpoznawania/utrwalania części ciała, poruszania się w rytm muzyki i rozwija ogólną sprawność ruchową dziecka.

Lustro.
Stańcie naprzeciw siebie i naśladujcie swoje miny, gesty. Możecie też wykonywać rożne ćwiczenia a „odbicie” musu je powtórzyć. Stopień trudności proszę dostosować do wieku dziecka.

Ciepło – zimno.
To na pewno dobrze wszystkim znana zabawa. Schowaj umówiony wcześniej z dzieckiem przedmiot. Zadaniem dziecka będzie znalezienie go. Jeśli maluch będzie znajdował się daleko od poszukiwanej rzeczy, mów „zimno”, jeśli blisko – „gorąco”. Później zamieńcie się rolami.

Zabawa z balonami.
Nadmuchajcie kilka balonów. Rozłóżcie koc, połóżcie na nim balony. Podrzucajcie je, starając się, by żaden balon nie znalazł się na podłodze. Możecie także sznurkiem przedzielić pokój na pół i przerzucać balony, na pole „przeciwnika”.

Tworzenie z dzieckiem własnej gry. Przygotujcie duży arkusz papieru (lub sklejcie do siebie kilka białych kartek) flamastry, kredki, kolorowe gazety itp. Zacznijcie zabawę w konstruowanie gry – wymyślcie motyw przewodni np. poszukiwania wiosny, narysujcie planszę i ustalcie reguły, wymyślcie przeszkody i zadania do wykonania ( np. na swojej drodze spotkałeś jeża, który wybudził się z zimowego snu. Musisz poczekać jedna kolejkę itp.) Dziecko może pokolorować plansze, uatrakcyjnić ją swoimi rysunkami. Po skończonej pracy wspólnie korzystajcie z wymyślonej przez siebie gry.

Ukryte wyrazy. Na kartce papieru piszemy długi wyraz, np. „sekretarka”, zadaniem dziecka jest wymyślenie spośród liter, składających się na to słowo jak najwięcej nowych wyrazów, np. kret, arka, ser, kara. 

Domino literowe. Na początku tej zabawy ustalana jest kategoria, do jakiej dziecko/dzieci będą wymyślać różne słowa, np. kwiaty. Pierwsza osoba wymyśla nazwę kwiatu, np. stokrotka, następna osoba ma teraz wymyśleć kwiat rozpoczynający się na ostatnią literę poprzedniego wyrazu, czyli na „a”, np. aster, itd.

Myśl, myśl, myśl… W tej zabawie ustalamy ramy czasowe, np. 5 minut i kategorię w jakiej będziemy się poruszać,  np. ptaki, zwierzęta, owoce, miasta, samochody itp. (stopień trudności proszę dostosować do wieku dziecka). Zadaniem dziecka/ dzieci jest wymyśleć jak najwięcej wyrazów do kategorii, która została ustalona na początku zabawy, (nie przekraczamy umówionego czasu trwania zabawy). Dzieciom starszym możemy jeszcze bardziej utrudnić ćwiczenie określając na jaką literę mają się zaczynać wymyślane nazwy owoców, kwiatów, zwierząt itd.

„Poszedł Marek na Jarmarek”. Dorosły zaczyna zabawę i mówi: Poszedł Marek na Jarmarek i kupił… masło,  dziecko powtarza ten tekst i dodaje coś od siebie np.: Poszedł Marek na Jarmarek i kupił masło i …chleb. Następnie dorosły dalej powtarza tekst dodając od siebie kolejny wyraz: Poszedł Marek na Jarmarek i kupił masło, chleb i…jabłka itd. Zabawa trwa dopóty, dopóki nie nastąpi pomyłka jednego z uczestników.

Zabawy utrwalające poznane litery alfabetu.
Rodzic/starsze rodzeństwo wymienia kolejno litery alfabetu. Dziecko w pewnym momencie mówi „stop”, jaka literka wypadnie (na jakiej wyliczanie zostanie zatrzymane), na taką dziecko ma znaleźć wyraz. Możemy utrudnić zabawę podając dziecku kategorie z jakiej będzie musiało wymyślać wyraz, np, nazwę zwierzęcia, kwiatu, warzywa, imię itp.

Co jest w tym kolorze? W tej zabawie potrzebne będą kolorowe karteczki – po kilka w różnych kolorach (w takich samych dla każdego uczestnika gry). Zawodnicy losują kolejno jedną kolorową kartkę. Zadaniem każdego uczestnika gry jest odszukanie w najbliższym otoczeni jak najwięcej przedmiotów w danym kolorze. Dobrze jest określić ramy czasowe i zakres „poszukiwań” np. Co mamy w kolorze żółtym w kuchni? (czas jedna minuta) itd. Możemy zapisywać ilość odnalezionych przedmiotów – wygra ten uczestnik, który znajdzie ich najwięcej.

Drodzy Rodzice, poniżej dołączam jeszcze kilka linków do różnych stron internetowych tworzonych z myślą o najmłodszych. Adresy te odeślą Was do ciekawych, edukacyjnych, twórczych zabaw, gier, ćwiczeń i pomogą chociaż trochę umilić dzieciom ten trudny czas, w którym wszyscy się znaleźliśmy. Kopiujcie zatem linki do wyszukiwarki i bawcie się dobrze 🙂 Uważajcie na siebie i odwiedzajcie naszą stronę 🙂 

https://ciufcia.pl/  Strona zawiera zbiór darmowych, edukacyjnych gier online dla dziewczynek i chłopców.

http://www.buliba.pl  Edukacyjne gry dla dzieci.

http://matzoo.pl    Zabawy i ćwiczenia matematyczne.

http://www.dziecionline.pl Gry i zabawy z różnych obszarów edukacyjnych.

http://krokotak.com/   Kreatywne zabawy papierem.