Dzień Dziecka, Dzień Dziecka weselą się dzieci….

Dzień Dziecka -skąd wzięło się to święto?

          W Polsce to święto obchodzimy 1 czerwca. Natomiast w wielu krajach najmłodsi celebrują je w innym terminie. Skąd wziął się pomysł na Dzień dziecka?

      W Polsce Międzynarodowy Dzień dziecka obchodzony jest od 1950 roku. Po raz pierwszy zorganizowano go w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim, nawołującym do przeprowadzenia plebiscytu w sprawie zakazu produkcji broni atomowej. Była to pierwsza inicjatywa Światowej Rady Pokoju

„Dajmy dzieciom wszystko, co najlepsze”

Jednak oficjalnie Międzynarodowy Dzień Dziecka ustanowiono cztery lata później przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Warto jednak wiedzieć, że historia  praw dziecka sięga okresu międzywojennego, kiedy to w 1924 roku, w Genewie, obradowała Liga Narodów. Wtedy przyjęto uchwałę zwaną „Deklaracją Praw Dziecka”, uznająca dzieci za pełnoprawnych obywateli społeczeństwa:Mężczyźni i kobiety wszystkich narodowości uznają, że ludzkość powinna dać dzieciom wszystko, co posiada najlepszego i stwierdzają , że ciążą na nich bez względu na rasę, narodowość i wyznanie wyspecyfikowane następnie obowiązki.

Dzień Dziecka przed II wojną światową

W Polsce także już przed wojną nieoficjalnie obchodzono Dzień Dziecka. Świętowano nie, jak dzisiaj – 1 czerwca, ale 22 września. Tego dnia dzieci brały udział w mszach i uroczystych szkolnych akademiach, w których rozdawano słodycze, zakupione ze środków pozyskanych ze zbiórek publicznych.

Dzień dziecka na świecie

          Niemal w każdym państwie obchodzony jest Dzień Dziecka. Jednak zarówno data, jak i sposoby świętowania są różne. W Japonii dziewczynki i chłopcy obchodzą je osobno: 3 marca dziewczynki i 5 maja chłopcy. Chłopcy wywieszają wycięte z papieru karpie, które symbolizują siłę i determinację, czyli cechy, jakimi według Japończyków powinni odznaczać się mężczyźni. Ryb jest tyle, ile dzieci liczy rodzina. Z kolei dziewczynki przygotowują wystawy lalek w tradycyjnych strojach i piją specjalny napój ryżowy.W Turcji (23 kwietnia) maluchy ubrane w narodowe stroje puszczają latawce. Natomiast we Francji i Włoszech obchodzone jest 6 stycznia  czyli w Święto Trzech Króli. Wynika to z faktu, iż Dzień Dziecka łączony jest tam z Dniem Rodziny. Dzieci w złotych koronach na głowach zasiadają wspólnie z rodziną do uroczystej kolacji, której najważniejszą potrawą jest ciasto z wróżbami.

         Obchody Dnia Dziecka na świecie mogą być bezpośrednio związane z świętem narodowym danego kraju, czego najlepszym przykładem jest Turcja, gdzie przypadający na 23 kwietnia Dzień Dziecka jest jednocześnie Świętem Niepodległości. Niezwykle ciekawa jest historia połączenia tych dwóch rocznic. Jak się bowiem okazuje, Mustafa Kemal Atatürk, uznawany za twórcę niezależnej Republiki Tureckiej w 1920 roku, stwierdzając, iż to dzieci są przyszłością narodu, postanowił właśnie im zadedykować ten dzień. 23 kwietnia w Turcji, podobnie jak 1 czerwca w Polsce, dzieci zasiadają w parlamencie.

Połączenie obchodów Dnia Dziecka z istotną datą w historii danego kraju widoczne jest także w przypadku Paragwaju. 16 sierpnia, na który przypadają uroczystości związane ze świętem najmłodszych obywateli, jest także rocznicą bitwy o Acosta Nu z 1869 roku, jednej z bitew wojny paragwajskiej.

           Nie ulega wątpliwości, że Dzień Dziecka, który dziś obchodzimy w Polsce, jest niezwykle ważnym i potrzebnym świętem. To dzieci bowiem, jako istoty kruche i potrzebujące opieki, najłatwiej jest skrzywdzić, a zgodnie z tym, co mówił Jan Paweł II: „Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta”.

Specjalna bezpłatna lekcja z robotyki online z okazji DNIA DZIECKA

 Najlepszą metodą nauczania jest obudzenie w dziecku pasji odkrywania nowych umiejętności, dlatego proponujemy fantastyczną zabawę..

 Z okazji Dnia Dziecka w imieniu firmy RoboDoHome zapraszamy wszystkie dzieci na specjalną lekcję z robotyki na wesoło

 Ze względu na duże zainteresowanie została przedłużona promocja –  przy zapisie do 31.05.2020 lekcja będzie bezpłatna! Chcemy, żeby jak najwięcej dzieci mogło z niej skorzystać i zbudować sobie w domu własnego robotycznego KODU KRABA!!!!Zapraszamy do wspólnej zabawy!

LEKCJA ODBĘDZIE SIĘ ONLINE 2.06.2020 O GODZINIE 19!

Zapisy tutaj —–>>>> https://robodohome.com/pl/webinar/

TAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ NASZ KRAB!

https://www.facebook.com/LEMOrobot/videos/3295239143841410/

Najpóźniej na 2 dni przed wydarzeniem wszyscy dostaną na mailem informacje, co należy przygotować, aby stworzyć swojego domowego robota!

Zachęcamy do dołączenia do wydarzenia na fb

https://www.facebook.com/events/243145733572618/

Dodatkowo na platformie robodohome.com po zarejestrowaniu została udostępniona darmowa lekcja z tworzenia filmów animowanych -wystarczy tylko telefon i klocki!

Jak to będzie wyglądało

https://www.youtube.com/watch?v=xEE9dQ-ecyM

https://www.facebook.com/LEMOrobot/videos/163255791782137/

RoboDoHome to firma która na co dzień prowadzi zajęcia z robotyki dla dzieci. W odpowiedzi na dotykający wszystkich kryzys, znalazła  rozwiązanie, aby odnaleźć się jako firma w nowej, domowej rzeczywistości. Na zajęciach uczy dzieci logicznego myślenia, kreatywnego podejścia oraz tego, by się nie poddawać i szukać nowych możliwości rozwiązania problemu.

Serdecznie zapraszamy do zapisów i fantastyczną zabawę  :  zbudowanie w domu własnego robotycznego KODU KRABA !

Zajęcia: Tydzień dzieci miał siedmioro

Zajęcia: Tydzień dzieci miał siedmioro

Cel główny:

– zapoznanie dzieci z nazwami dni tygodnia i próby zapamiętania ich kolejności
– stwarzanie okazji do posługiwania się nazwami dni tygodnia z zachowaniem właściwej kolejności

List do dzieci.

Dzień dobry dzieci!

Nazywam się Pan Tydzień i mam siedmioro dzieci. Słyszałem, że dzieci z Przedszkola Montessori lubią uczyć się i bawić. Dlatego przygotowałem dla Was siedem zadań. Przedstawią je Wam moje dzieci. Pozdrawiam Was serdecznie i życzę miłej pracy oraz dobrej zabawy!


1. PONIEDZIAŁEK

Cześć! Jestem Poniedziałek i chcę przedstawić Wam moją rodzinę. Proszę, posłuchajcie uważnie pewnej bajki.

Słuchanie opowiadania Czesława Janczarskiego Bajka o dniach tygodnia.

Była sobie mama-Kaczka. Miała siedmioro dzieci: trzy kaczuszki i czterech kaczorków. Bardzo to były niesforne dzieci: Kiedy szły pić wodę do źródła — pchały się jedno przez drugie, mąciły czystą wodę. Gdy dostawały jedzenie — rzucały się na nie wszystkie naraz. To samo było przy kąpieli w strumyku: silniejsze odpychały słabsze, trzepotały skrzydełka, nie obeszło się czasem bez bójki.

„Muszę zrobić z kaczętami porządek — rozmyślała mama-kaczka — ale jak?”

I wpadła na taki pomysł: nadała swoim dzieciom imiona. Były to nazwy dni tygodnia: Środa, Sobota i Niedziela — to były kaczuszki. Kaczorki zaś nazywały się: Poniedziałek, Wtorek, Czwartek i Piątek.

Ustawiła kaczka dzieci w kolejności od Poniedziałku do Niedzieli i kazała im chodzić jedno za drugim.

I teraz przy źródle, przy kąpieli i przy jedzeniu, panował wzorowy porządek.

Kaczorek- Piątek nigdy się nie pchał przed Środę, szedł grzecznie za Czwartkiem.

Niedziela nie wyprzedzała Soboty. Kiedyś Sobota chciała wyprzedzić Środę, a potem było jej wstyd, że się tak pomyliła.

Chwali mama swoje dzieci, cieszy się, że wpadła na taki dobry pomysł i że teraz nie ma już kłopotów ze swoją gromadką. Kroczy na jej czele, za nią idzie najstarszy synek Poniedziałek…

Jaka jest dalsza kolejność, powiedzcie sami.


 2. WTOREK

Dzień dobry! Mam na imię Wtorek i jestem bardzo ciekaw, czy zapamiętaliście imiona moich braci i sióstr?

Rozmowa na temat treści opowiadania:

– Ile dzieci miała mama – Kaczka?
– Ile było kaczuszek?
– Ile kaczorków miała mama – Kaczka?
– Jakie imiona miały kaczuszki? – Jakie imiona miały kaczorki?
– Jak miał na imię najstarszy kaczorek?
– Jak miało na imię najmłodsze kaczątko?


3. ŚRODA

Witam Was drogie dzieci. Jestem Środa i słyszałam, że potraficie uważnie słuchać i pięknie odpowiadać na pytania. Ja zaś chcę zobaczyć, czy potraficie ćwiczyć.

Zabawa ruchowa – Gimnastyka

Gimnastyka – dobra sprawa,
co dzień wszystkim radość sprawia.
Gdy niedziela się zaczyna,
trening tydzień rozpoczyna.
W poniedziałek dwa podskoki,
wtorek lubi kroki w boki.
Środa kręci dwa kółeczka,
no a w czwartek jaskółeczka.
W piątek szybko dwa przysiady,
a sobota robi ślady.
I tak przez tydzień cały,
dni tygodnia wciąż szalały!


4. CZWARTEK

Jestem Czwartek i mam dla Was znacznie trudniejsze zadanie niż gimnastyka. Proszę, posłuchajcie i podzielcie na sylaby słowa:

 

PONIEDZIAŁEK           PO-NIE-DZIA-ŁEK
WTOREK                        WTO-REK
ŚRODA                            ŚRO-DA
CZWARTEK                   CZWAR-TEK
PIĄTEK                           PIĄ-TEK
SOBOTA                          SO-BO-TA
NIEDZIELA                    NIE-DZIE-LA


5. PIĄTEK

Cześć! Mam na imię Piątek i słyszałem, że lubicie rysować, więc z zadaniem, które dla Was przygotowałem na pewno świetnie sobie poradzicie. Przygotujcie kartkę i kredki.

Posłuchajcie wierszyka i narysujcie, to co zapamiętaliście.

W poniedziałek słonko
we wtorek deszcz leje
w środę śnieg pada
w czwartek wiatr wieje
w piątek znów deszcz pada
w sobotę słonko świeci
w niedzielę uśmiechają się dzieci.


6. SOBOTA

Dzień dobry. Jestem Sobota i przygotowałam dla Was takie zadanie – Dokończ zdanie.

– W poniedziałek pójdę do …
– We wtorek mama kupi…
– Sąsiadami środy są…
– Tata zabierze mnie w czwartek…
– W piątek pobawię się z siostrą…
– Sobota to…
– W niedzielę padał… .


7. NIEDZIELA

Cześć dzieciaki, jestem Niedziela, a w niedzielę bawimy się.

https://www.youtube.com/watch?v=1ZrVWo2-_rc

Stańcie razem z rodzicami i wykonajcie polecenia.

Magiczna liczba 7- zabawa ruchowo- naśladowcza

Czy znasz, czy znasz magiczną liczbę 7 (powtarzamy wers 2 razy)

To jest 1                                 tupiemy  prawą nogą

Czy znasz, czy znasz magiczną liczbę 7 (powtarzamy wers 2 razy)

To jest 1, To jest 2,             tupiemy lewą nogą

Czy znasz, czy znasz magiczną liczbę 7 (powtarzamy wers 2 razy)

To jest 1, To jest 2, To jest 3,      klękamy na prawe  kolano

Czy znasz, czy znasz magiczną liczbę 7 (powtarzamy wers 2 razy)

To jest 1, To jest 2, To jest 3, To jest 4,       klękamy  na lewe kolano

Czy znasz, czy znasz magiczną liczbę 7 (powtarzamy wers 2 razy)

To jest 1, To jest 2, To jest 3, To jest 4, To jest 5,   opieramy się na prawym łokciu

Czy znasz, czy znasz magiczną liczbę 7 (powtarzamy wers 2 razy)

To jest 1, To jest 2, To jest 3, To jest 4, To jest 5, To jest 6,   opieramy się na lewym łokciu

Czy znasz, czy znasz magiczną liczbę 7 (powtarzamy wers 2 razy)

To jest 1, To jest 2, To jest 3, To jest 4, To jest 5, To jest 6, To jest 7. kładziemy  się na podłodze.

Artykuł w wersji do wydruku

 

Język angielski- The finger family .Let’s sing- Zaśpiewajmy

Podczas dzisiejszych zajęć zachęcam dzieci do nauki piosenki dotyczącej  poszczególnych członków rodziny. Poniżej zamieszczam link do strony internetowej aby łatwiej było dzieciom utwalać słowa i połaczyć  z melodią. Wykozystujac formę nauki poprzez zabawę zachęcam do wykonania opasek, które dzieci mogą nałożyc na paluszki z wysiętych i sklejonych ze soba końców paseczków papieru. Na paseczkach dziecko rysuje twarz występujacych w  piosence osóbi nakłada opaski na każdy paluszek inną osobę. Śpiewajac piosenkę pokazuje na paluszkach poszczególnych członków rodziny. 

The finger family .Let’s sing- Zaśpiewajmy

https://www.youtube.com/watch?v=nx04-iP7Rns

,,Daddy finger, Daddy finger,

Where are you ?

Here I am, here I am!

How do you do?”

,,Tato palcu, tato palcu,

Gdzie jesteś ty?

 Jestem tu , jestem tu!

Miło mi !”

 ,,Mummy finger, Mummy finger,

 Where are you ?

Here I am, here I am!

How do you do? ”

,,Mamo palcu, mamo palcu,

Gdzie jesteś ty?

Jestem tu, jestem tu

Miło mi !”

 Brother finger, Brother finger 

Where are you ?

Here I am, here I am!

How do you do? ”

  Bracie palcu , bracie palcu,

Gdzie jesteś ty?

Jestem tu, jestem tu

Miło mi !”

Sister finger, Sister finger 

Where are you ?

Here I am, here I am!

How do you do?

 Siostro palcu, siostro palcu,

Gdzie jesteś ty?

Jestem tu, jestem tu

Miło mi !”

Baby finger, Baby finger,

Where are you ?

Here I am, here I am!

How do you do?

Dziecko palcu, dziecko palcu

Gdzie jesteś ty?

Jestem tu, jestem tu

Miło mi !”

Nazwij członków rodziny i kolory na obrazku wypełniając poniższą kartę pracy np. baby- dziecko – pink ( różowy)

blue- nebieski

green – zielony

yellow- żółty

red- czerwony

 pink- rózowy

brown- brązowy

Zabawy matematyczne dla najmłodszych na Dzień Mamy i Taty.

”Kolorowe serduszka”- przygotujcie do zabawy po 4 serduszka w różnych kolorach dla każdego uczestnika zabawy. Włączcie wesołą muzyczkę lub zagrajcie na instrumencie. Na przerwę w muzyce mama/ tata wypowiada hasło: ”Kolor do koloru”. Wtedy domownicy, którzy trzymają w ręku te same kolory serc tworzą kółka. Postarajcie się samodzielnie wymyślić hasło. 

 ”Serduszkowe szlaczki”- wykorzystajcie serduszka z poprzedniego zadania do ułożenia rytmu np. czerwone, różowe, czerwone, różowe itd. Wymyślcie także swój  autorski rytm.  Ułożone przez was rytmy naklejcie na pasek brystolu. Potem podsumujcie, ile serduszek jest z każdego koloru, może uda się to zapisać dziecku, napisz najpierw na kartce, a dziecko niech napisze po śladzie.

 „Rysowanie  kwiatów dla mamy i taty”  -nauka  i utrwalenie pojęć i cech wielkościowych przedmiotów – zachęćcie dziecko do narysowania np. trzech kwiatów różnej wysokości, wskażcie ,który jest najniższy, który wyższy, a który najwyższy, następnie zachęćcie dziecko do ułożenia kwiatów dla mamy od najniższego do najwyższego, a potem odwrotnie. Teraz niech dziecko wskaże, który kwiat jest najniższy, który najwyższy, który wyższy od …, który niższy  od…

Wychwytywanie powtarzających się układów rytmicznych i kontynuowanie rytmów w sytuacjach zadaniowych. Mama lub tata razem z dzieckiem wycinają kwiaty i serduszka w różnych kolorach. Rodzic układa przed dzieckiem wzór  np.: kwiatek  -kwiatek -serce lub kwiatek , serce, kwiatek- serce , następnie dziecko układa w takiej samej kolejności, czyli kontynuuje rytm głośno określając kolor lub kształt np. czerwone serce , zielone serce, żółty kwiat itp

Zrozumienie, że  po przestawieniu liczmanów nie zmienia się ich liczba.Dziecko układa w rzędzie (lub szeregu) np. klocki, liczy je głośno i mówi, ile ich  jest. Dorosły przekłada kilka i pyta: Czy teraz jest tyle samo klocków? Dziecko ponownie przelicza. W następnym ćwiczeniu to dorosły układa klocki, liczy je i oświadcza, ile ich jest. Dziecko przekłada liczmany i pyta –  Czy teraz jest tyle samo klocków? Dorosły stwierdza: Tak nadal jest …….klocków. Jeśli chcesz możesz sprawdzić.