Zima zima zima pada pada śnieg….

Zima zima biała cały świat śniegiem zasypała….

     Tak długo czekaliśmy z utęsknieniem na śnieg, aż stało się. Gdy pewnego dnia obudziliśmy się rano naszym oczom ukazał się piękny widok – drzewa, ulice, chodniki, parki pokryte były wielką warstwą śniegu. W ruch poszły dawno nie wyciągane sanki, zabawa śniegiem. Radości było co nie miara….

       Ciąg dalszy nastąpił pewnego dnia w przedszkolu….też bawiliśmy się śniegiem….Robiliśmy doświadczenia. Sprawdzaliśmy czy śnieg jest czysty, w tym celu nabraliśmy do pojemnika śnieg i gdy zrobiła się z niego woda znaleźlśmy odpowiedź na to pytanie. Poznaliśmy właściwości śniegu, dotykając go szukaliśmy odpowiedzi na pytanie „Jaki jest śnieg”. Dzieci w prawidłowy sposób okeślały za pomocą przymiotników cechy charakterystyczne śniegu. Kolejnym eksperymentem było przekonanie się co najszybciej roztopi lód : woda zimna, ciepła, woda z kwaskiem cytrynowym czy woda z solą, polewaliśmy za pomocą pipetki kostki lodu. Okazało się, że zdecydowanie kostki lodu najszybciej roztopiły się po polaniu jej ciepłą i wodą z solą. Wolniej zadziałał kwasek cytrynowy i zimna woda.

      Poznaliśmy zmienne właściwości śniegu, który trzymany przez chwilę na dłoni zmienił się w wodę czyli z stanu stałego pod wpływem ciepła dłoni stał się stanem ciekłym. Następny eksperyment polegał na obserwacji, w którym miejscu szybciej stopi się śnieg, na parapecie czy na półce daleko od okna.

     Wszystkie wykonywane doświadczenia miały na celu kształtowanie u dzieci wyciągania wniosku na podstawie obserwacji, a co za tym idzie nabywanie nowych wiadomości poprzez praktyczne działanie.  Dzieci podchodziły do pojemników ze śniegiem, wymieniały swoje spostrzeżenia, były bardzo niecierpliwe aby doczekać końca doświadczeń czyli sprawdzić odpowiedź na postawione wcześniej pytania.

     Następnego dnia postanowiliśmy sprawdzić jaki właściwie jest ten śnieg i wyszliśmy do przedszkolnego ogrodu. Na twarzach dzieci pojawił się uśmiech, wszystkim udzieliło się zimowe szaleństwo. Dzieci wesoło bawiąc się obserwowały ośnieżoną przyrodę, znalazły na śniegu ślady ptaków, a przede wszystkim skorzystały z ruchu na świeżym powietrzu co niewątpliwie były dla nich prawdziwą niezapomnianą frajdą.