Międzynarodowy Dzień Pizzy.

Pizza uchodzi za kultową potrawę kuchni włoskiej. Tymczasem pierwsze dania tego typu zaczęli serwować nie Rzymianie, a starożytni Grecy. Wprawdzie pieczony placek polany oliwą i zapiekany z ziołami serwowano na terenie Italii, jednak oficjalnie to Grecy są autorami tego niezwykłego przysmaku.

Przysmak ten doczekał się także swojego dnia. Międzynarodowy Dzień Pizzy obchodzi się w Polsce, Rosji i Włoszech 9 lutego. W Wielkiej Brytanii natomiast obchody tego święta odbywają się 1 lipca. Z kolei w Brazylii Dzień Pizzy przypada na 14 lipca.

Przedszkolaki z grupy Czerwonej postanowiły uczcić ten dzień. Po obiedzie rozmawialiśmy o historii tego święta, przedszkolaki szukały na puzzlowej mapie Europy oraz na globusie Włochy, zobaczyły jak wygląda flaga tego państwa. Po czym przystąpiliśmy do aktywności plastycznej wykonaliśmy pizzę grupy Czerwonej, którą nazwaliśmy Pizza a’la Montessori 🙂 Uformowaliśmy z szarego papieru pizzę, przedszkolaki smarowały spód pizzy sosem pomidorowym :), następnie wycinały poszczególne składniki: szynkę, pieczarki, kukurydzę, czarne oliwki, ogórki, pomidory, paprykę i oczywiście ser. Wycięte elementy dzieci przyklejały na pizzy. Muszę powiedzieć, że nasza pizza wyglądała wyśmienicie. Jak powiedziała Lenka: szkoda, że nie jest prawdziwa.

Zrobiliśmy gazetkę w holu, każdy kto przechodził obok mówił, że jak patrzy na naszą pizzę to od razu robi się głodny. Także jeśli ktoś ma ochotę na pizzę a’la Montessori to zamówienie można złożyć w grupie Czerwonej 🙂