Dzieci z grupy Żółtej dokarmiają ptaki

Pewne sprawy kołem się toczą. I znów pora na dokarmianie ptaków. Lekcję poświęconą dokarmianiu ptaków rozpoczęłam zaprezentowaniem dzieciom opowiadania Hanny Łochockiej: „O wróbelku Elemelku, pustym brzuszku i rondelku”. Potem nastąpiła burza swobodnych i emocjonalnych wypowiedzi dzieci na temat potrzeb ptaków w trudnych dla nich zimowych warunkach. Ważnym elementem tego spotkania była obserwacja ptaków przez okno. Dzieci rozpoznawały ptaki, obserwowały ich zachowania i wygląd, przyglądały się ptasim śladom pozostawionym na śniegu. Okno naszej sali może pełnić rolę obserwatorium przyrody. Wzrok można zatrzymać na pięknym niebie, krzewach, drzewach, zielonej przestrzeni podwórka. I przede wszystkim na ptakach. Niekiedy pojawiają się koty. Żadne z dzieci nie jest obojętne na ich widok. Wszyscy lubimy przyrodę.

I właśnie dlatego wspólnie wyraziliśmy chęć pomocy ptakom w tak niesprzyjających im warunkach. Na przygotowanym stanowisku znalazły się nasiona słonecznika, siemię lniane, kasza jaglana, kasza gryczana i płatki owsiane. Można było je zobaczyć, dotknąć i co najważniejsze: wziąć udział w przygotowaniu mieszanki kasz i ziaren. Antoś trafnie nazwał ją miksem dla ptaków.

Do wysoko zawieszonych karmników ptasi pokarm wsypał pan Zbyszek, a my obserwowaliśmy jego wysiłki. Potem obserwowaliśmy goszczące się w karmnikach ptaki. Dzieci cieszyły się, że przygotowana przez nie karma dla ptaków tak bardzo smakowała skrzydlatym i że szybko zniknęła z karmników.

To było pouczające, pożyteczne i miłe spotkanie.