Dzień Bezpiecznego Internetu.

We wtorek, 9 lutego, obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. W ramach wspomnianych obchodów dzieci zostały zapoznane z podstawowymi zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu. Wstępem do naszych rozważań było rozwiązanie krzyżówki, z której poszczególne litery utworzyły hasło Internet. Po jego odczytaniu wypowiadaliśmy się na temat Internetu. Dzieci próbowały stworzyć definicję słowa oraz zastanawiały się nad korzyściami płynącymi z korzystania z sieci internetowej. Obejrzane filmiki edukacyjne z serii „Owce w sieci” – „Bez kożuszka”, „Tajemniczy przyjaciel”, „Bekanie”, „Papla” i „Nie tańcz z wilkami” stały się dla nas pretekstem do rozmowy na temat zagrożeń czyhających w Internecie. Wypowiedzi  dzieci w tym temacie były bardzo rzeczowe, treściwe i przemyślane. Widać było, że wirtualny świat nie jest dla nich czymś obcym. Bez problemu potrafiły wymienić nazwy różnych stron internetowych, gier oraz aplikacji. Nie miały także kłopotu z nazwaniem urządzeń cyfrowych łączących się z Internetem. Dzięki prezentacji multimedialnej z programu edukacyjnego realizowanego w grupie pt. „Dzieci uczą Rodziców” zebraliśmy w całość naszą dotychczasową wiedzę związaną z tematem korzystania z sieci internetowej. Podsumowaniem naszych zajęć było stworzenie tablicy zasad bezpiecznego korzystania z Internetu – odczytywaliśmy, wyjaśnialiśmy, odwołując się do własnych doświadczeń, po czym na tablicy przypinaliśmy właściwe do tematu treści. Na sam koniec tworzyliśmy prace plastyczne – kolorowaliśmy obrazki związane z bezpieczeństwem w sieci.

Dzień Bezpiecznego Internetu to doskonały sposób na uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw związanych z korzystaniem z sieci internetowej. To temat ważny i potrzeby, dlatego jeszcze nie raz będziemy wracać do takich właśnie treści, uwrażliwiając dzieci na zagrożenia czyhające na nie w wirtualnej rzeczywistości.

Kochani Rodzice, wirtualny świat, oprócz mnóstwa korzyści jakie ze sobą niesie, potrafi być równie niebezpieczny i nieprzewidywalny, dlatego przypatrujcie się bacznie i zwracajcie uwagę na to co Wasze dziecko robi przy komputerze, laptopie, tablecie, smartfonie.