14 lutego – WALENTYNKI

Dzień 14 lutego to nie  tylko dzień zakochanych, ale to przede wszystkim dzień miłości, sympatii, przyjaźni, okazywania pozytywnych emocji i uczuć a także dzielenia się nimi z innymi. Dla najmłodszych stanowi symbol przyjaźni, relacji międzyludzkich i radości wspólnego przebywania. Takie pozytywne uczucia możemy zauważyć również w nawiązaniu do literatury dziecięcej rozwiązując zagadki ,,kto kogo kocha, kto kogo lubi?

Kto jest ukochaną Schreka?
Jak nazywa się bajka w której występuje braciszek i siostrzyczka, którzy zgubili się w lesie i trafili to chatki Baby Jagi?
Kto ożenił się z Calineczką?
Kto obudził Królewnę Śnieżkę?
Kto jest przyjacielem Pszczółki Mai?
Jak ma na imię koleżanka Bolka i Lolka?
Jak ma na imię przyjaciółka Muminka?
W jaki sposób Kopciuszek został Królewną?
Wymień przyjaciół Kubusia Puchatka.

Następnie dzieci wysłuchały opowiadania pt,, Krótka bajka o miłości” z  serii Opowiastki familijne – to opowiadania ciepłe, wzruszające, wychowawcze, pobudzające wyobraźnię, uczące empatii, wrażliwości, układania relacji z rówieśnikami i starszymi, odróżniania dobra od zła, pobudzające małych słuchaczy do refleksji nad takimi wartościami jak koleżeństwo, przyjaźń, szacunek.

W tym dniu rozmawialiśmy także na temat zwyczaju walentynkowego, tradycji obchodzenia ,,Dnia św. Walentego’’ –patrona zakochanych, w którym to dniu ludzie wysyłają do siebie ,,walentynki”- w ten sposób osoby bliskie okazują sobie nawzajem  miłość i sympatię.  Dzieci również  w nawiązaniu do  tematu zajęć  uczestniczyły w działaniu plastycznym wykonując Walentynkowe serduszka według własnego pomysłu, przyozdobione rzecz jasna ,,kryształem” , którymi to wspólnie udekorowaliśmy naszą salę zajęć. W tym dniu nie zabrakła spontanicznych emocji i pozytywnych uczuć.